Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Raport KE: Polska odstaje od średniej unijnej, ale rozwija się cyfrowo

Absolutnymi liderami zestawienia Komisji Europejskiej są Finlandia, Dania, Holandia oraz Szwecja (fot. Geralt/Pixabay.com)

W unijnym rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) Polska zajęła dopiero 24. miejsce wśród 27 państw członkowskich. Jednocześnie jednak znaleźliśmy się w TOP5 krajów, które w ostatnich pięciu latach odnotowały największą poprawę wyników w tym badaniu.

Według rankingu, gdzie maksymalny wynik to 80, Polska otrzymała 40,5. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 52,3. Absolutnymi liderami zestawienia są Finlandia, Dania, Holandia oraz Szwecja, które otrzymały kolejno 69,6; 69,3; 67,4 oraz 65,2.

Według raportu Komisji Europejskiej w latach 2017–2022 zagregowany wynik DESI w odniesieniu do Polski przekroczył jednak nieco unijną średnią, co pokazuje, że nadrabiamy zaległości w stosunku do reszty krajów członkowskich.

Nie wypadamy jednak najlepiej w kategorii Kapitał ludzki, w której Polska zajmuje 24. miejsce z wynikiem poniżej średniej we wszystkich wskaźnikach. Jedynie 43 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat posiada co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe (UE 54 proc.), a 57 proc. - co najmniej podstawowe umiejętności tworzenia treści cyfrowych (UE 66 proc.).

W 2021 roku w Polsce odnotowano wzrost odsetka gospodarstw domowych objętych zasięgiem stałych sieci o bardzo dużej przepływności - 70 proc. w porównaniu z 65 proc. w 2020 roku. Nadal istnieją jednak wyzwania związane z rozwojem sieci 5G. W szczególności w 2021 roku jedynie 34 proc. gospodarstw domowych było objętych technologią 5G, czyli poniżej średniej UE wynoszącej 65 proc.

Wnioski oparte są na wynikach indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Umożliwia on mierzenie postępów państw członkowskich Unii Europejskiej na drodze do gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, w oparciu o dane Eurostatu, jak również specjalistyczne badania i metody gromadzenia danych.

(MZD, 01.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.