Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Okładka "Vogue" z Zełenskimi w obiektywie Annie Leibovitz. „Czy to wypada w czasie wojny?”

Wielu internautów wskazuje, że parze prezydenckiej nie przystoi szykowna sesja w czasie, gdy trwa wojna i umierają ludzie (screen: Instagram/Voguemagazine)

Ołena Zełenska z mężem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem wzięli udział w sesji zdjęciowej do amerykańskiego "Vogue’a". Materiał wraz ze zdjęciami autorstwa słynnej fotografki Annie Leibovitz opublikowane zostaną w październikowym numerze magazynu. Prace – dla niektórych kontrowersyjne – można już zobaczyć w sieci.

Prezydencka para siedzi przy stole i patrzy prosto w obiektyw. W innym kadrze ubrana w elegancki płaszcz i długą spódnicę Ołena pozuje na lotnisku Antonow pod Kijowem. W tle widać wrak antonowa 225 "Mrija", czyli największego na świecie samolotu zniszczonego przez Rosjan podczas pierwszych dni wojny.

Zełenskim sesja nie przystoi?

Na kolejnej fotografii Zełenska siedzi na schodach w podziemiach kijowskiego budynku, które przerobiono na schron. Wszystkie te kadry powstały ponad 150 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

Czytaj też: Roskomnadzor chce unieważnienia rejestracji "Nowoj Gaziety", której szef dostał Pokojową Nagrodę Nobla

Po tym, jak fotografie Zełenskich opublikowano na Instagramie „Vogue’a", w mediach społecznościowych rozgorzała gorąca dyskusja. Wielu internautów wskazuje, że parze prezydenckiej nie przystoi szykowna sesja w czasie, gdy trwa wojna i umierają ludzie.

Temat szybko podchwycili amerykańscy konserwatyści. "Po co przekazywaliśmy Ukrainie 54 mld dol., skoro Zełenski i jego żona pozują dla Vogue’a? W waszym kraju trwa wojna, a wy macie czas na fotki?” – pisał na Twitterze konserwatywny aktywista Scott Presley.

Rodzina Zełenskich krytykowana przez konserwatystów

W podobnych duchu komentowała sprawę republikańska kongresmenka z Teksasu Mayra Flores: "Wiadomość do Bidena: wysyłajmy dalej miliardy dolarów w postaci pomocy zagranicznej dla Ukrainy. Oni tego potrzebują!". Po czym dopisała: "A jak jest w rzeczywistości? Rodzina Zełenskich raczy nas okładkowymi zdjęciami dla Vogue’a" – kpiła polityczka.

W obronie ukraińskiej pary prezydenckiej stanęło za to wielu użytkowników Instagrama, przekonując, że zdjęcia z Ukrainy zwróciły uwagę na problem trwającej tam wojny.

Czytaj też: Brytyjski bloger objęty sankcjami za wspieranie rosyjskiej propagandy

Przed obiektywem Annie Leibovitz od lat pozują najsłynniejsi politycy i ludzie kultury. Fotografce, znanej przede wszystkim z  portretu nagiego Johna Lennona obejmującego Yoko Ono, nie odmówili m.in. Barack Obama i królowa Elżbieta.

(MZD, 29.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.