Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska Press bada zarzuty mobbingu w "Kurierze Lubelskim"

Komisja antymobbingowa zajęła się sprawą "Kuriera Lubelskiego" w maju (screen: Kurier Lubelski)

Specjalna wewnętrzna komisja powołana przez Polska Press przesłuchała kilku dziennikarzy "Kuriera Lubelskiego” w związku z zarzutami mobbingu przeciwko Wojciechowi Pokorze – p.o. redaktorowi naczelnemu gazety.

Informację o pracach komisji ujawnił w piątek portal Onet.pl.

Mobbing w "Kurierze Lubelskim"?

Sebastian Białach, powołując się na źródło w Polska Press, poinformował, że w maju grupa pracowników "Kuriera Lubelskiego” zawiadomiła władze Grupy o mobbingu, jaki stosuje wobec nich Wojciech Pokora, od maja ub.r. pełniący obowiązki redaktor naczelny gazety (redaktorka naczelna Sylwia Szewc-Koryszko przebywa na długotrwałym urlopie macierzyńskim).

Czytaj też: Jak tam tekst? Czy to nie hasło, którego dziennikarze nienawidzą najbardziej?

Onet przytacza wiele przykładów zachowań Pokory, które zostały przez dziennikarzy odebrane jako mobbowanie. Chodziło m.in. o sposób odzywania się do pracowników oraz niestosowne zachowania i dwuznaczne wiadomości, które miał wysyłać do dziennikarek. W efekcie z gazety w ciągu roku miało odejść 9-10 dziennikarzy.

W Lublinie Wojciech Pokora ma opinię "spadochroniarza”, narzuconego gazecie przez władze Polska Press. Do "Kuriera Lubelskiego" trafił z Polskiego Radia Lublin, gdzie przez pięć lat był kierownikiem redakcji internetowej. W latach 2009-2016 pisał do miesięcznika "Zmiany”, a od 2010 roku był też naczelnym miesięcznika "Nadchodzą Zmiany”, wydawanego przez związek zawodowy pracowników Zakładów Azotowych "Puławy". A te, jak mówią miejscowi dziennikarze, od lat są zdominowane przez ludzi związanych z PiS.

Rzecznik PPG: "Publikacja Onetu stronnicza"

Według Onetu Pokora pracował też jako fotoreporter w "Gazecie Polskiej" i współpracował m.in. z "Rzeczpospolitą", Radiem Plus i Radiem Wnet, a w Lublinie jest prezesem lokalnego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Czytaj też: Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej" z programem śledczym w TVP Info

W związku z publikacją Onetu oświadczenie w sprawie prac komisji antymobbingowej opublikował na stronie PolskaTimes.pl rzecznik prasowy Polska Press Grupy Wojciech Paczyński. Publikację portalu nazywa stronniczą. I zapowiedział: "Spółka przygotowuje obecnie analizę prawną tekstu, na podstawie której podejmowane będą dalsze kroki, przewidziane w polskim porządku prawnym”. 

"Pragnę podkreślić, że opisywana w tekście Onetu sprawa ma charakter wewnętrzny i jako taka jest procedowana w Spółce" – czytamy w oświadczeniu. Paczyński podkreśla, że działania podjęte przez spółkę wynikają ze standardów i procedur PPG, które są "zgodne z praktykami stosowanymi przez inne firmy w wewnętrznych sytuacjach interpersonalnych". I zapewnia, że każde niepokojące zgłoszenie ze strony pracowników Polska Press jest traktowane z należytą atencją.

Komisja antymobbingowa działa w PPG już drugi raz od czasu przejęcia przez Orlen. Poprzednio powołano ją, gdy w sierpniu ub.r. na mobbing w redakcji "Głosu Wielkopolskiego” skarżyła się odchodząca z tytułu dziennikarka Gabriela Jelonek. O wynikach pracy komisji PPG nie poinformowała, zastrzegając poufność sprawy.

Czytaj też: Sierakowski po udanej zbiórce na Bayraktar: "Dwa scenariusze, co stanie się z pieniędzmi"

(PAR, 25.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.