Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze nikaraguańskiego antyrządowego dziennika "La Prensa" uciekli z kraju

W sierpniu ubiegłego roku policja przeprowadziła rewizję w siedzibie redakcji (screen: YouTube/Euronews)

Agence France Presse, powołując się na stronę internetową antyrządowego nikaraguańskiego dziennika "La Prensa" poinformowała, że jego wszyscy pracownicy uciekli w tajemnicy z kraju, obawiając się aresztowań.

Dziennikarze, redaktorzy, fotoreporterzy i inni pracownicy redakcji wyjeżdżali z Nikaragui stopniowo, przez ostatnie dwa tygodnie. Decyzję o opuszczeniu kraju podjęli po zatrzymaniu 6 lipca dwóch kierowców pracujących dla gazety, którzy na 90 dni trafili do aresztu, chociaż nie postawiono im zarzutów.

Czytaj też: Google i Twitter będą mieć problemy w Indonezji

"Po aresztowaniu kierowców nastąpiły przeszukania w mieszkaniach wielu dziennikarzy, fotoreporterów i innych pracowników. Zmusiło to redakcję do objęcia pracowników ochroną i wywiezienia ich z kraju" – napisano w komunikacie. Redakcja poinformowała też, że "reorganizuje pracę dziennika za granicą".

W sierpniu 2021 roku policja przeprowadziła rewizję w siedzibie redakcji, a następnego dnia zatrzymała dyrektora dziennika Juana Lorenzo Holmanna, którego skazano na osiem lat więzienia za "pranie pieniędzy".

W czerwcu br. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rządzącą w Nikaragui ekipę prezydenta Daniela Ortegi za współpracę wojskową z Rosją. Była to reakcja na zgodę reżimu na udostępnienie nikaraguańskich baz wojskowych, lotnisk i portów rosyjskim siłom zbrojnym.

Czytaj też: Indyjski dziennikarz zatrzymany za tweet z 2018 roku wyjdzie za kaucją

(MAC, 22.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.