Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic otwierają laboratorium bezpieczeństwa cyfrowego

"Reporterzy bez Granic" pomogą dziennikarzom walczyć z inwigilacją (screen: RSF)

Cyfrowe laboratorium kryminalistyczne dostępne dla dziennikarzy uruchomi w przyszłym tygodniu organizacja Reporterzy bez Granic. Laboratorium ma badać sprzęt dziennikarzy, którzy podejrzewają, że są inwigilowani.

Digital Security Lab zostanie otwarte 18 lipca w Berlinie, dokładnie rok po ujawnieniu informacji o zastosowaniu oprogramowania Pegasus do szpiegowania tysięcy polityków, dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Lista numerów telefonów ujawniona wtedy przez RSF zawierała m.in. dane ponad 200 dziennikarzy z ponad 20 krajów.

Czytaj też: Serwisy dzienników ogólnopolskich zanotowały spadek liczby użytkowników

Zadaniem laboratorium będzie analiza sprzętu – telefonów, tabletów czy laptopów – należących do dziennikarzy, którzy podejrzewają, że mogą być poddani inwigilacji.

"Cyfrowe zagrożenie dla dziennikarzy jest realne. Skandal z Pegasusem wyraźnie to pokazał" – stwierdził Christian Mïhr, dyrektor wykonawczy RSF Germany w wypowiedzi opublikowanej na stronie RSF. – "Dzięki RSF Digital Security Lab możemy wreszcie zapewnić odpowiednią reakcję na wiele próśb o pomoc, jakie otrzymujemy od dziennikarzy z całego świata, którzy obawiają się, że są szpiegowani lub stali się celem innych form ataków cyfrowych".

Czytaj też: Nieżyjący dziennikarz "GW" oczyszczony z zarzutów o molestowanie. Wyrok prawomocny

Z Digital Security Lab może skontaktować się każdy dziennikarz, który ma uzasadnione podejrzenie, że stał się celem szpiegostwa cyfrowego z powodu swojej pracy dziennikarskiej. Jak wyjaśnia RSF, uzasadnione podejrzenie zachodzi m.in. gdy dziennikarz otrzymuje wiele wiadomości mających na celu wyłudzenie jego danych czy dochodzi do niewyjaśnionych wycieków informacji, do których ma dostęp.

W berlińskim laboratorium RSF pracował będzie zespół trzech ekspertów, którzy zbadają dziennikarski sprzęt pod kątem śladów, jakie zostawia w systemie oprogramowanie szpiegowskie.

Do tej pory na stronach Reporterów bez Granic dostępny był cyfrowy helpdesk – miejsce, w którym gromadzono wszelkie informacje o cyfrowych zagrożeniach dla dziennikarzy.

Czytaj też: Dzięki pozostaniu w starym standardzie TVP nadal zyskuje udziały w rynku

(PAR, 15.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.