Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzięki pozostaniu w starym standardzie TVP nadal zyskuje udziały w rynku

Kanały TVP z MUX 3 na wniosek szefa MSWiA mogą pozostać w starym standardzie do końca 2023 roku (fot. Jakub Kamiński/East News)

Po ostatnim, czwartym przełączeniu naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard wzrosły udziały kanałów TVP, a spadły czołowych stacji komercyjnych – wynika z raportu Nielsena, do którego dotarł "Presserwis".

Kanały TVP z MUX 3 na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego mogą pozostać w starym standardzie do końca 2023 roku.

Dostępne tylko TVP

Z kolei główne kanały komercyjne musiały przełączyć się na nowy system. Powoduje to jednak spadek ich oglądalności i przychodów z reklam. Nie wszyscy widzowie wymienili bowiem sprzęt do odbioru naziemnej telewizji. W efekcie część osób może oglądać TVP 1 i 2, ale nie może Polsatu czy TVN. Przeciwko nierównemu traktowaniu nadawców protestują telewizje prywatne, które zapowiedziały, że będą domagały się od Skarbu Państwa rekompensaty.

Czytaj też: Jednoźródłowe pasywne badanie KIM po wakacjach

Ostatni etap przełączeń miał miejsce pod koniec czerwca. Z raportu Nielsena, do którego dotarł "Presserwis", wynika, że tydzień po ostatnich przełączeniach w gospodarstwach z telewizją naziemną, objętych zmianą, udziały kanałów TVP z trzeciego multipleksu, m.in. TVP 1 i 2, w grupie ogólnej 4+ wzrosły o 9,4 punktu procentowego (w porównaniu z miesiącem sprzed zmiany). 

Spadają udziały stacji komercyjnych

Z kolei udziały kanałów komercyjnych z drugiego MUX, np. Polsatu i TVN, spadły o 10,7 p.p., a tych z pierwszego, jak Eska TV czy TTV, poszły w dół o 4,4 p.p. Zyskały za to, ale mniej niż kanały TVP z MUX 3, stacje z ósmego multipleksu, np. Nowa TV i Zoom TV – 1,9 p.p. Ten multipleks też nie przeszedł na nowy standard, ale nie ma on zasięgu ogólnopolskiego.

Czytaj też: Asystenci zarządu TVP pokierują fundacją spółki. Ma wspierać rodziny

Z kolei po dwóch tygodniach od ostatniego etapu przełączeń udziały kanałów TVP z MUX 3 wzrosły o 6,8 p.p., komercyjnych z MUX 2 spadły o 8,4 p.p., stacji z MUX 1 poszły w dół o 2,1 p.p., a z MUX 8 wzrosły o 0,3 p.p.

Na 12 lipca kanały w nowym systemie mogło odbierać 88,6 proc. gospodarstw z panelu Nielsena spośród wszystkich z naziemną telewizją cyfrową. Dla porównania 28 czerwca było to 84,5 proc., a 14 czerwca – 79,2 proc.

Czytaj też: Nieżyjący dziennikarz "GW" oczyszczony z zarzutów o molestowanie. Wyrok prawomocny

(MNIE, 15.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.