Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Kurski przegrywa w sądzie z Kamilem Dziubką. Chodzi o tekst o testach na covid

Jacek Kurski złożył skargę na podstawie art. 212 kodeksu karnego (fot. Piotr Molecki/East News)

Sąd umorzył sprawę z prywatnego oskarżenia, którą prezes TVP Jacek Kurski wytoczył dziennikarzowi Onetu Kamilowi Dziubce. Ujawnił on, że Kurski, mimo dodatnich wyników testów na koronawirus, poleciał na konkurs Eurowizji Junior do Paryża.

Chodzi o teksty Onetu opublikowane w grudniu 2021 roku, w których opisano, jak prezes TVP Jacek Kurski, pomimo pozytywnych wyników badań na obecność koronawirusa, poleciał do Paryża na Eurowizję Junior.

Prywatny akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi Onetu

Jacek Kurski skierował przeciwko autorowi publikacji Kamilowi Dziubce prywatny akt oskarżenia na podstawie art. 212 kodeksu karnego, uznając, że dziennikarz Onetu go zniesławił. Według Kurskiego materiał był "publikacją skandaliczną i nieprawdziwą". 

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa umorzył sprawę, uznając, że w działaniu Kamila Dziubki nie było znamion przestępstwa.

"Artykuł autorstwa Kamila Dziubki opierał się na prawdziwych, dostępnych w czasie publikacji materiałach, a zastosowana przez dziennikarza krytyka była stanowcza, acz uzasadniona okolicznościami sprawy, zgromadzonym materiałem i obowiązującymi wówczas przepisami prawa" – czytamy w uzasadnieniu wyroku, które cytuje Onet. Wyrok jest nieprawomocny.

W ubiegłym tygodniu skargi Jacka Kurskiego w tej sprawie oddalił prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prezes TVP chciał, żeby Onet usunął jego dane osobowe z tekstów na temat wyników badań na koronawirus. Urząd Ochrony Danych Osobowych powołał się na przepisy dotyczące prawa do informacji i wolności wypowiedzi.

(BAE, 12.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.