Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Operatorzy satelitarni nie włączają wszystkich wersji TVP 3. Kurski: "To chore"

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji platformy satelitarne mają obowiązek nadawania tylko TVP 3 Warszawa (fot. Piotr Molecki/East News)

Pomimo nacisków prezesa TVP Jacka Kurskiego operatorzy satelitarni nie włączają do oferty wszystkich wersji regionalnych TVP 3. Jest to zgodne z prawem, a TVP chciałaby na prywatne firmy przerzucić koszty przesyłu satelitarnego.

Prezes TVP Jacek Kurski od dłuższego czasu naciska na platformy satelitarne, by dodały do swojej oferty wszystkie 16 wersji TVP 3.

Prezes TVP niezadowolony

"Nie może być tak, że połowa Polski jest wykluczona i nie ma dostępu do swojego ośrodka telewizyjnego. Nie może być tak, że państwo wydaje 400 mln zł na profesjonalny sygnał szesnastu ośrodków telewizji publicznej, a Polacy posiadający platformy satelitarne nie widzą tego programu. To jest chore" – mówił Kurski w czerwcu na antenie TVP Info.

Czytaj też: Państwowa Inspekcja Pracy nie stwierdziła mobbingu w Radiu Łódź

Jednak zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji platformy satelitarne (obecnie są to Polsat Box, Canal+ i Orange TV) mają obowiązek nadawania tylko jednej wersji – TVP 3 Warszawa. 

Z kolei sieci kablowe i platformy IPTV, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, muszą udostępniać kanał TVP 3 właściwy regionalnie. Część operatorów kablowych ma też w ofercie wszystkie wersje TVP 3. Koszt nadawania stacji w kablówce lub w technologii internetowej IPTV jest jednak dużo niższy niż wykupienie miejsca na satelicie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że operatorzy satelitarni nie chcą ponosić dodatkowych kosztów emisji wszystkich wersji TVP 3.

TVP 3 emitowane zgodnie z przepisami

Orange TV czeka na ruch ze strony nadawcy, który musiałby umieścić dodatkowe kanały na satelicie. – Jeżeli pozostałe 15 kanałów regionalnych pojawi się w dosyle satelitarnym, będziemy starać się je dodać do naszej oferty satelitarnej – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Czytaj też: TVN złożył do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji dla HGTV

– Wszystko uzależnione jest od kosztów – mówi z kolei Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. 

Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, do którego należy platforma Polsat Box, nie odpowiedziała na pytanie, czy operator planuje włączenie pozostałych 15 kanałów TVP 3 i czy koszty takiej emisji powinna wziąć na siebie Telewizja Polska. Rzeczniczka Cyfrowego Polsatu przypomniała tylko, że spółka emituje TVP 3 zgodnie z przepisami. – Obowiązek "must carry, must offer" dotyczy jednego programu regionalnego TVP i taki kanał rozprowadzamy – podkreśla Zomer.

Czytaj też: Nowy „Press": Lichnerowicz i Górniak o wojnie, która nie jest kobietą, a także Lis, Grzędziński, Gebert oraz Jeleniewska z TikToka

(MNIE, 08.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.