Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP przegrywa w sądzie ze środowiskiem LGBT - poszło o film Tulickiego i Wenerskiego

W filmie przekonywano m.in., że organizacje LGBT domagają się legalizacji pedofilii (screen: Tvp.info)

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie filmu dokumentalnego TVP "Inwazja", mówiącego m.in. o marszach LGBT. Sąd nakazał TVP emisję przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" oraz wpłatę ponad 35 tys. zł na rzecz organizacji LGBT.

Nadany 10 października 2019 roku po "Wiadomościach" TVP 1 materiał przygotowali  Marcin Tulicki (reżyseria) i Przemysław Wenerski (scenariusz). Dotyczył marszów i organizacji LGBT. Przekonywano w nim m.in., że organizacje LGBT wożą ludzi po kraju na manifestacje, atakują Kościół i domagają się legalizacji pedofilii.

Według Sądu Okręgowego w Warszawie przez emisję "Inwazji" TVP naruszyła dobra osobiste Magdaleny Świder, Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Ziemby, którzy zostali przedstawieni w filmie.

Sąd nakazał TVP zapłatę ponad 35 tys. zł. zadośćuczynienia na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz osób LGBT w Polsce, np. Fundacji Trans-Fuzja i Kampanii Przeciw Homofobii, ale też zadośćuczynień dla powodów. Ponadto Telewizja Polska w głównym wydaniu "Wiadomości" ma opublikować przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych osób przedstawionych w filmie. TVP ma też zakaz dystrybucji "Inwazji".

W uzasadnieniu wyroku sędzia Rafał Wagner stwierdził, że faktycznym celem filmu było "zohydzenie środowiska LGBT". Sąd dodał, że TVP wykorzystała społeczność LGBT do trwającej wówczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi.

Sprawa trafiła do sądu dzięki internetowej zbiórce. Zebrano ponad 36 tys. zł, co umożliwiło wytoczenie procesu przeciwko TVP przez siedem osób, które pojawiły się w filmie "Inwazja".

Telewizja Polska podkreśla, że wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny. "Spółka po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku podejmie decyzję w zakresie apelacji" - podaje Centrum Informacji TVP.

Już w czerwcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym m.in. nakazał TVP usunąć film "Inwazja" z YouTube. TVP do tego się dostosowała.

(MNIE, 23.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.