Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google będzie płacić za treści. Jest porozumienie z francuskimi wydawcami

Google porozumiał się z francuskimi wydawcami, ale tylko tymi największymi, teraz zgoda na opłaty ma być powszechna (fot. Unsplash.com/Nathana Reboucas)

Koncern Alphabet, właściciel Google, zobowiązał się do rozwiązania sporu dotyczącego praw autorskich we Francji odnośnie do treści internetowych – poinformował we wtorek krajowy urząd antymonopolowy. Koncern wycofał również apelację przeciwko grzywnie w wysokości 500 mln euro. Kara została zapłacona w zeszłym roku.

Decyzja kończy dochodzenie w sprawie Google, ponieważ firma zgodziła się rozmawiać z agencjami prasowymi i innymi wydawcami o płaceniu wszystkim za korzystanie z ich wiadomości na swojej platformie.

Zakończenie trzyletniej sprawy

Google zobowiąże się do przedstawienia propozycji wynagrodzenia w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia negocjacji, a jeśli nie uda się znaleźć porozumienia, sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd. Amerykańska firma zapewnia również, że negocjacje nie będą miały wpływu na sposób prezentowania wiadomości na jej stronach wyszukiwania.

Czytaj też: Koniec miesięcznika "Komputer Świat". Po 25 latach papierowa wersja znika z rynku

"Zobowiązania podjęte przez Google mają cechy, które pozwalają rozwiązać problemy związane z konkurencją" – napisał francuski Autorite de la Concurrence w swoim orzeczeniu. Szef urzędu antymonopolowego Benoit Coeure zapowiedział, że orzeczenie zostanie dokładnie zbadane przez inne kraje europejskie.

Porozumienie kończy trzyletnią sprawę wywołaną skargami niektórych z największych francuskich organizacji informacyjnych, w tym AFP.

Google pozbawiał przychodów

Wydawcy wiadomości argumentowali, że wzrost sprzedaży reklam Google w internecie był spowodowany wykorzystywaniem fragmentów treści, pozbawiając ich potencjalnego strumienia przychodów w czasach spadku sprzedaży prasy. Gigant technologiczny, który od tego czasu podpisał umowy z kilkoma skarżącymi, początkowo odrzucał takie twierdzenia.

Czytaj też: Prezes TVP eksponowany podczas opolskiego festiwalu. "Pokazujemy to, na co mamy ochotę"

AFP i kilka wiodących organizacji informacyjnych, w tym gazety "Le Monde", "Le Figaro" i "Liberation" ogłosiły od tego czasu odrębne umowy z Google. Warunki nie zostały ujawnione. Sebastien Missoffe, country manager i wiceprezes Google France, napisał w poście na blogu, że do teraz Alphabet (a co za tym idzie i Google) zawarł umowy z ponad 150 tytułami prasowymi we Francji.

(MAC, 22.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.