Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO podejmuje kroki po głośnym tekście WP o zakonnicach znęcających się nad dziećmi

Na głośny tekst Wirtualnej Polski, w którym pokazano nagrania i zdjęcia dokumentujące okrucieństwo zakonnic, zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich (screen: wiadomosci.wp.pl)

Zakonnice znęcają się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem – ustaliła Wirtualna Polska. Po głośnym tekście Dariusza Farona i Szymona Jadczaka temat podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak ustalili Dariusz Faron i Szymon Jadczak, dziennikarze Wirtualnej Polski, w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem od lat znęcano się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

Dziennikarze WP opisują okrucieństwo zakonnic

"Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. »Wychowali cię w stajni«, »twoja matka jest prostytutką«, »jak będziesz niedobra, dostaniesz wpierdol« – tak zakonnice i niektórzy świeccy opiekunowie mieli się zwracać do podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną" – pisze WP.pl.

Jak mówi pięć zatrudnionych w różnych okresach w DPS-ie kobiet, które zdecydowały się porozmawiać z dziennikarzami WP, przemocy dopuszczały się siostra Alberta oraz siostra Bronisława, dyrektorka placówki. Stosowano również karę zamykania niegrzecznych dzieci w klatce, czasami nawet na cały dzień – "bo biegały, biły, nie słuchały sióstr".

Czytaj też: Apelacja w sprawie Sakiewicza, Kramka i niemieckiego zdjęcia propagandowego

Na głośny tekst Wirtualnej Polski, w którym pokazano nagrania i zdjęcia dokumentujące okrucieństwo zakonnic, zareagował już Rzecznik Praw Obywatelskich.

Oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich

"Zainteresowanie i niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła nagłośniona przez media sytuacja dzieci – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie. Według Wirtualnej Polski prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia" – napisano w komunikacie RPO. 

"Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach" – kończy się oświadczenie zamieszczone na stronie Biuletynu Informacji Publicznej RPO.

Czytaj też: Sąd utrzymał karę dla Superstacji za program Kuby Wątłego, ale nadawca wniósł skargę kasacyjną

Pełny tekst Dariusza Farona i Szymona Jadczaka, opisujący okrucieństwo zakonnic w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, można przeczytać tutaj.

(HAD, 13.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.