Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Moskwa stawia ultimatum amerykańskim mediom i grozi odbieraniem akredytacji

"Jeżeli zablokujecie następną konferencję, to jeden dziennikarz lub jeden amerykański serwis medialny wróci do domu" - zapowiedziała Maria Zacharowa (fot. Wikimedia Commons/Council.gov.ru)

Przedstawiciele "The Wall Street Journal", CNN, Associated Press, NPR, Alhurra TV i kilku innych amerykańskich mediów wzięli udział w spotkaniu, na które zostali wezwani przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zostali ostrzeżeni, że jeżeli rosyjscy dziennikarze w USA nie będą lepiej traktowani, to amerykańscy będą tracić rosyjskie akredytacje.

Agencji Reutersa o spotkaniu opowiedział wysłannik arabskojęzycznej telewizji Alhurra TV. - Na razie dano nam trzy miesiące. Jeśli stosunek do rosyjskich mediów w Waszyngtonie się nie zmieni, to prawdopodobnie będzie jakaś reakcja - przekazał Feras Almardini.

Jak przekazało z kolei Radio Wolna Europa, dziennikarze ze Stanów Zjednoczonych mieli usłyszeć zarzuty rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej wobec YouTube, która miała pretensje do platformy społecznościowej o to, że ta blokuje przekazy z jej konferencji. 

- Jeżeli zablokujecie następną konferencję, to jeden dziennikarz lub jeden amerykański serwis medialny wróci do domu. Wymienimy wtedy konkretne nazwisko lub medium - powiedziała Zacharowa.

Czytaj też: Dwaj reporterzy Reutersa ranni pod Siewierodonieckiem

Podczas spotkania zwracała uwagę także na trudności rosyjskich dziennikarzy w USA. W tym kłopoty z przedłużaniem wiz, blokowanie kont bankowych i domniemane nękanie przez amerykańskie agencje wywiadowcze. Zacharowa ostrzegła, że jeśli rosyjscy dziennikarze nie będą mogli swobodnie pracować w Stanach Zjednoczonych, to amerykańscy dziennikarze w Rosji będą narażeni na podobne trudności z wizami, akredytacjami i utrudnione korzystanie z kont bankowych.

(MAC, 07.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.