Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Poseł Solidarnej Polski chce, by Główny Inspektor Pracy zbadał, czy w "Newsweeku" był mobbing

Poseł Solidarnej Polski chce postępowania w PIP w sprawie doniesień dotyczących Tomasza Lisa (fot. Pawel Wodzynski/East News)

Piotr Sak, poseł Solidarnej Polski, napisał do Głównego Inspektora Pracy, aby ten zweryfikował, czy w czasie wykonywania funkcji redaktora naczelnego "Newsweek Polska" przez Tomasza Lisa dochodziło do przypadków mobbingu lub molestowania.

6 czerwca poseł Piotr Sak zwrócił się do Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, głównego inspektora pracy, o podjęcie działań, które zweryfikują doniesienia medialne odnośnie do powodów rozwiązania umowy z redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska" poprzez przeprowadzenie kontroli. 

Poseł chce, aby zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie, czy w redakcji tygodnika w okresie pełnienia przez Tomasza Lisa funkcji redaktora naczelnego dochodziło do zdarzeń noszących znamiona mobbingu bądź molestowania wobec zatrudnionych tam pracowników. 

Sak powołuje się przy tym na doniesienia serwisów: mPress.pl (nie mylić z Press.pl) oraz wPolityce.pl, w których napisano, że pracownicy tygodnika mieli być zastraszani i w bardzo agresywny sposób krytykowani przez byłego redaktora naczelnego. 

Czytaj też: Przed Sekielskim w "Newsweek Polska" wiele wyzwań. Niektóre niemożliwe

Nie wiadomo, czy Państwowa Inspekcja Pracy zdecyduje się wszcząć postępowanie w tej sprawie. Komentarza nie udzielił nam RAS Polska, wydawca "Newsweek Polska", ani Tomasz Lis. 

W 2015 roku po artykule tygodnika "Wprost", który napisał o molestowaniu seksualnym w jednej ze stacji telewizyjnych, komisja ds. mobbingu i Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęły kontrolę w TVN. Ostatecznie zakończyła się podpisaniem protokołu bez zastrzeżeń, co oznaczało, że nie stwierdzono naruszenia praw pracowników.

Dwa tygodnie temu Tomasz Lis, po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska", w trybie nagłym rozstał się z redakcją i RAS Polska. Decyzję o zakończeniu współpracy obwieścił zespołowi prezes Mark Dekan, który na telekonferencji przeczytał wspólne oświadczenie Tomasza Lisa i zarządu firmy. Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydawca "Newsweek Polska", nie zaprzeczyło w odpowiedzi na nasze pytania, że w sprawie Tomasza Lisa działała powołana w firmie specjalna komisja. 

(BAE, 07.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.