Dział:

Dodano: Czerwiec 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W dniu premiery „Empuzjon” Olgi Tokarczuk numerem jeden wśród książek Empiku

Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego, wydawcy książki Olgi Tokarczuk "Empuzjon": Ten tytuł pewnością pozwoli podreperować naszą branżę, tak poturbowaną od czasu wybuchu pandemii.

Powieść Olgi Tokarczuk "Empuzjon" w dniu premiery - 1 czerwca - była najchętniej wybieranym tytułem w stacjonarnych salonach Empiku – wynika z informacji „Presserwisu”. Wydawnictwo Literackie, wydawca noblistki, jest zadowolone z wyników, ale nie podaje szczegółów sprzedażowych. 

- Tuż po premierze liczba zakupionych egzemplarzy jest już dwukrotnie większa niż "Czułego narratora" – potwierdza Michał Tomaniak, dyrektor działu książka Empiku. - Aktualnie „Empuzjon” plasuje się też w TOP3 najchętniej wybieranych tytułów na Empik.com.

Marcin Baniak, dyrektor działu promocji w Wydawnictwie Literackim, przekonuje, że zainteresowanie „Empuzjonem” wśród księgarzy i hurtowni można porównać z sytuacją, jaką zaobserwowano po ogłoszeniu przyznania jej literackiej Nagrody Nobla w październiku 2019 roku. Przypomnijmy, że wtedy tylko sam Empik w ciągu zaledwie 10 godzin po ogłoszeniu werdyktu sprzedał 12 tysięcy książek pisarki – był to wzrost o 6 tys. proc. w stosunku do poprzedniego dnia.

Marcin Baniak: - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników po premierze „Empuzjonu”. Przygotowaliśmy się na to, by szybko dostarczać książkę do salonów i księgarń. Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o dodruku, choć to się wydarzy prędzej czy później – zaznacza Baniak, który nie chce ujawnić, jaki jest nakład najnowszej książki noblistki, i ile książek trafiło już do dystrybucji. - Ten tytuł z pewnością pozwoli podreperować naszą branżę, tak poturbowaną od czasu wybuchu pandemii. Cały rynek jest spragniony takich wydarzeń – dodaje.

Spragnieni noblistki są również czytelnicy. 3 tys. wejściówek na spotkanie autorskie z Tokarczuk - organizowane we Wrocławiu wczoraj - rozeszło się w ciągu niecałej godziny. Dodatkowa pula 300 zaproszeń zniknęła w ciągu siedmiu minut. Da się już również zauważyć zainteresowane miejscowością Sokołowsko, gdzie osadzona jest akcja najnowszej powieści pisarki. - Wielu dziennikarzy i blogerów jest już na miejscu i opisuje, jak dziś wygląda to miejsce – relacjonuje Baniak. 

Czy entuzjazm związany z pierwszą od ośmiu lat i pierwszą po Noblu powieścią Tokarczuk może przełożyć na stałą obecność na listach bestsellerów? Według Andrzeja Palacza, redaktora naczelnego branżowego pisma „Wydawca” i portalu wydawca.com.pl - niekoniecznie. Rozmówca „Presserwisu” wyciąga wnioski, opierając się na danych pozyskanych od trzech dystrybutorów książek: Dressler, Ateneum i Motyle Książkowe. Wynika z nich, że książki Tokarczuk zniknęły z rankingowej czołówki w lipcu 2020 roku, czyli niemal dziewięć miesięcy po otrzymaniu przez nią literackiej Nagrody Nobla.

- To oznacza sprzedażowy zryw – ocenia Andrzej Palacz. - Jeszcze w styczniu 2020 roku w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć książek Olgi Tokarczuk, podczas gdy w czerwcu nie było już w zestawieniu ani jednego tytułu jej autorstwa. Dla porównania: książki Blanki Lipińskiej, obecne w czołówce w tych samych zestawieniach, wciąż trzymały się mocno – dodaje naczelny „Wydawcy”, powołując się przy tym również na dane BookScan. 

Aldona Mackiewicz, członkini rady Polskiej Izby Książki i właścicielka Toruńskiego Antykwariatu Księgarskiego, nie dziwi się takim wnioskom: - Z tego rodzaju wydarzeniami jest jak z każdym newsem: zainteresowanie odbiorców z czasem spada – ocenia Mackiewicz.

Do czasu otrzymania Nagrody Nobla Olga Tokarczuk sprzedała milion książek. Na pytanie, jakie jest dotychczasowe podsumowanie sprzedażowe tytułów noblistki, Wydawnictwo Literackie milczy.

(MZD, 05.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.