Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

39 błędów we wstępniaku wicenaczelnego "Dziennika Zachodniego"

Wstępniak wicenaczelnego "DZ" ze względu na liczbę błędów jest wyśmiewany w mediach społecznościowych (screen Twitter/OjgenAlojz)

W piątkowym wydaniu "Dziennika Zachodniego" (Polska Press) ukazał się wstępniak, w którym doliczyliśmy się 39 błędów. Literówka była nawet w nazwisku autora, który jako wicenaczelny "czuwa nad gazetą w formie papierowej, nad wydaniami codziennymi i weekendowymi".

"Środe wakacji. powoli nadchodzi sierpień. Tym razem nie o wakacjach, ani o pogodzie. Le o sierpniu, polskim sierpniu" - tak zaczyna się wstępniak Jędrzeja Lipskiego, opublikowany w "Dzienniku Zachodnim" z 30 lipca na drugiej stronie gazety. Tylko w pierwszym akapicie jest 11 błędów. W całym artykule, liczącym sześć akapitów, znaleźliśmy ich 39 - literówki, błędy interpunkcyjne, niepoprawne użycie dużych i małych liter. Litery są przestawione nawet w nazwisku autora.

"Presserwisowi" nie udało się uzyskać od redakcji "DZ" odpowiedzi, co było przyczyną publikacji tekstu w takiej formie.

W połowie czerwca Lipski objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego "DZ". "Jako dziennikarz z bardzo dużym doświadczeniem kontynuuję misję mojego poprzednika. Czuwam nad gazetą w formie papierowej, nad wydaniami codziennymi i weekendowymi" - mówił wtedy. Jednak szybko pojawiły się sygnały, że w redakcji zapanował chaos. "Nowe kierownictwo nie ma pojęcia o procesie wydawniczym i sposobie funkcjonowania redakcji. Było zaskoczone trybem pracy, liczbą zadań do wykonania, proporcji między pracą nad dziennikiem papierowym a pracą w internecie" - mówił Onetowi jeden z pracowników gazety. Jędrzej Lipski zdążył jednak zakwestionować m.in. artykuł o torbie Ikei w tęczowych barwach ze względu na "aktualność artykułu oraz jego merytoryczną zawartość".

Jędrzej Lipski jako dziennikarz pracował w "Dzienniku Zachodnim" i "Trybunie Śląskiej". Zastępcą redaktora naczelnego został po zmianach kadrowych związanych ze zmianą właściciela Polska Press. W kwietniu stanowisko redaktora naczelnego stracił Marek Twaróg, w maju odszedł jego zastępca Janusz Szymonik.

Średnia sprzedaż "DZ" wyniosła w maju 13 289 egz. (dane: Polskie Badania Czytelnictwa).

(KRY, 02.08.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.