Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: pokazane w reportażu TVN "urodziny" Hitlera były propagowaniem nazizmu

Za reportaż "Polscy neonaziści" jego autorzy: Anna Sobolewska, Piotr Wacowski i Bertold Kittel (na zdjęciu) otrzymali nagrodę Grand Press 2018 w kategorii Dziennikarstwo śledcze (fot. Piotr Molęcki/East News)

Sąd w Wodzisławiu Śląskim uznał, że zorganizowane pięć lat temu "urodziny" Adolfa Hitlera, które w głośnym reportażu przedstawił "Superwizjer" TVN, to publiczne propagowanie nazizmu. Uczestnicy spotkania usłyszeli kary więzienia w zawieszeniu - od trzech miesięcy do roku.  

Sąd zgodził się ze zdaniem prokuratury, że "urodziny" Hitlera zorganizowano w publicznym miejscu, a więc jego organizatorzy musieli mieć świadomość, że spotkanie może być obserwowane przez inne osoby.

Wyrok nie jest prawomocny, a obrona, która domagała się uniewinnienia oskarżonych, już zapowiedziała jego zaskarżenie. Według obrony impreza miała charakter prywatny. Z kolei prokuratura chce złożyć apelację, bo nie godzi się z tym, że kary wydano w zawieszeniu.

Redakcja "Superwizjera" od początku musiała mierzyć się z zarzutami ze strony środowisk prawicowych, że zapłaciła za organizację nazistowskiej imprezy. Konsekwentnie temu zaprzeczała, a środowisko dziennikarskie i organizacje pozarządowe wielokrotnie doceniały pracę ekipy TVN. Pierwotnie w akcie oskarżenia prokuratura chciała zawrzeć informację, że dziennikarze TVN działali w ramach prowokacji dziennikarskiej. Ostatecznie jednak prokuratura uznała, że dziennikarze nie należeli do kręgu towarzyskiego uczestników wydarzenia, a ich udział w imprezie "miał charakter działalności pod tzw. przykryciem, stanowił element pracy nad tworzeniem reportażu poruszającego temat aktywności w Polsce środowiska neonazistów".

Materiały z urodzin Hitlera były częścią reportażu "Polscy neonaziści", nadanego w styczniu 2018 roku w TVN. Za materiał jego autorzy: Anna Sobolewska, Piotr Wacowski i Bertold Kittelotrzymali nagrodę Grand Press 2018 w kategorii Dziennikarstwo śledcze.

(MNIE, 01.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.