Dział: PRASA

Dodano: Maj 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kto może zostać następcą Tomasza Lisa w "Newsweek Polska", a kto nie powinien?

Tzw. trzódka Jacka Żakowskiego od lat w Tok FM komentuje polską politykę (fot. Tok FM)

"Newsweek Polska" od wtorku pozostaje bez redaktora naczelnego. - Naczelny opiniotwórczego tygodnika w Polsce musi się wyróżniać, być kimś, nadawać ton. To nie może być tylko solidny redaktor - zauważa Jacek Żakowski z "Polityki". Jak się dowiadujemy Lis ma nadal być gościem piątkowych poranków w Tok FM.

Od wtorku rano tygodnik "Newsweek Polska" pozostaje bez naczelnego. Dariusz Ćwiklak, doświadczony dziennikarz i redaktor, który teraz czasowo pełni obowiązki naczelnego, o swoim awansie dowiedział się w dniu odejścia Lisa.

Czytaj też: RAS Polska nie zaprzecza, że w sprawie zachowań Tomasza Lisa pracowała komisja

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", niedawno pytany przez "Presserwis" o znalezienie następcy Lisa, nie miał wątpliwości, że to będzie bardzo trudne. - Próba znalezienia osoby, która byłaby substytutem Lisa jest z góry skazana na porażkę. Do tej pory naczelny był absolutnie dominującą postacią w zespole – tłumaczył Chrabota.

– Nie będzie łatwo, ale nie jest to zadanie niewykonalne. Ten tygodnik nie musi mieć do końca swoich dni twarzy Tomasza Lisa. Tak to jest z naczelnymi, że są, a potem odchodzą, a tytuły trwają – mówi Robert Feluś, były redaktor naczelny "Wprost".

Jacek Żakowski, publicysta "Polityki", zwraca uwagę, że "Newsweekowi Polska" potrzebny jest charyzmatyczny szef: – Naczelny opiniotwórczego tygodnika w Polsce musi się wyróżniać, być kimś, nadawać ton. To nie może być tylko solidny redaktor – zaznacza Żakowski.

Podobnego zdania jest Roman Imielski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej". – Tomka Lisa będzie trudno zastąpić, bo to nie tylko niezwykle wyrazista osobowość, ale też wybitny dziennikarz z ogromnymi sukcesami, tak więc poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko. Pytanie do właściciela, czy rzeczywiście będzie szukał następcy, który będzie formatem zbliżonym do Tomka, czy po prostu operacyjnego redaktora naczelnego – zaznacza Imielski.

Nie jest wykluczone, że Ringier Axel Springer Polska będzie szukał wśród redaktorów, których ma już w strukturze. Szef Onetu Bartosz Węglarczyk jest byłym dziennikarzem "Gazety Wyborczej, byłym wicenaczelnym "Rzeczpospolitej", ma duże doświadczenie telewizyjne. Jego zastępcą jest Andrzej Stankiewicz, nagradzany publicysta, który przed Onetem całe zawodowe życie spędził w prasie - pracował w "Rzeczpospolitej" i "Wprost", a w latach 2007-2012 był już także w redakcji "Newsweek Polska". Drugim zastępcą naczelnego w Onecie jest Paweł Ławiński, wcześniej zastępca naczelnego "Gazety Wyborczej".  

Tomasz Lis, choć nie jest już redaktorem naczelnym "Newsweeka", ma pojawić się dziś w gronie tzw. trzódki Żakowskiego, czyli czwórki stałych komentatorów piątkowej audycji "Poranek Radia Tok FM".

– Z informacji z Radia Tok FM dosłownie sprzed chwili wynika, że Tomasz Lis ma być jednym z komentatorów w jutrzejszym programie porannym stacji – poinformowała "Presserwis" w czwartek przed południem Agata Staniszewska, rzeczniczka Agory.

We wtorek Tomasz Lis - po 10 latach prowadzenia "Newsweek Polska" - w trybie nagłym rozstał się z redakcją i RAS Polska. Wydawnictwo, odpowiadając "Presserwisowi", nie zaprzeczyło, że w sprawie jego zachowań działała powołana w firmie specjalna komisja.

(BAE, 27.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.