Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fundacja Gazety Wyborczej znów organizuje Program Dziennikarstwa Śledczego. Także dla Ukraińców i Białorusinów

W ramach drugiej edycji zgłoszenia przyjmowane będą do 23 czerwca br. (fot. materiały prasowe)

Dziennikarze śledczy z całej Polski mogą ponownie ubiegać się o granty na realizację swoich projektów i działań w ramach Programu Dziennikarstwa Śledczego, stworzonego przez Fundację Gazety Wyborczej. Do programu mogą zgłaszać się także dziennikarze z niezależnych redakcji ukraińskich i białoruskich.

O wsparcie z programu grantowego mogą ubiegać się doświadczeni dziennikarze i dziennikarki oraz zespoły redakcyjne.

Znajomość polskiego jedynym warunkiem

Zgłaszane inicjatywy mogą być indywidualne lub zespołowe. Program otwarty jest dla osób mieszkających w Polsce i współpracujących z polskimi mediami, choć projekty mogą być realizowane również we współpracy z mediami z innych krajów Unii Europejskiej.

Czytaj też: Poufnarozmowa.com z mailami Dworczyka zablokowana, ale nie na długo. Blokada "marna"

– W drugiej już edycji Programu zaproszenie do składania wniosków o granty kierujemy do wszystkich dziennikarzy lokalnych oraz śledczych. Do aplikowania gorąco zachęcamy również niezależnych dziennikarzy ukraińskich i białoruskich. Jedynym warunkiem, poza już istniejącymi, jest znajomość języka polskiego – mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej, kierująca jednocześnie działaniami Grupy Filantropijnej Wyborczej.

Do grantu kwalifikują się wszystkie gatunki dziennikarskie: artykuły prasowe, filmy dokumentalne, materiały radiowe i telewizyjne, fotoreportaże i książki, podcasty oraz dziennikarskie książki z dziedziny literatury faktu. W ramach Programu Fundacja oferuje również wsparcie prawne dziennikarzom i redakcjom, które mają problemy sądowe wynikające z nagłaśniania przypadków łamania prawa i umów społecznych.

Minimum 10 tysięcy złotych

Otrzymany grant może sfinansować np. koszty podróży czy dostępu do płatnych baz danych, kontroli prawnej, koszty produkcji i częściowo zakupu sprzętu, a także – w określonych przypadkach – koszty wynagrodzeń.

Czytaj też: PAP zamyka bezpłatny serwis covidowy

Zgłoszenia przyjmowane będą od 23 maja do 23 czerwca br. Szczegółowe zasady i instrukcje dostępne są na stronie programu. W komisji przyznającej granty są m.in. Piotr Stasiński, Tomasz Sekielski, Edwin Bendyk, Ewa Ewart, Agata Szczęśniak, Piotr Pacewicz, Paweł Ławiński, Ewa Milewicz i Maciej Okraszewski.

Decyzją komisji, a następnie specjalnego jury, Fundacja Gazety Wyborczej wesprze wybrane projekty, określając jednocześnie zakres ich dofinansowania. Wysokość grantu jest zależna od charakteru i wymagań danego projektu; minimalna kwota wsparcia wynosi 10 tys. zł. W drugiej edycji programu jury ma do rozdysponowania 150 tys. złotych.

W pierwszej edycji Programu Dziennikarstwa Śledczego, która ruszyła w czerwcu ubiegłego roku, jury przyznało granty sześciorgu dziennikarzom na łączną kwotę 100 tys. złotych. Dla dobra prowadzonych śledztw fundacja nie ujawnia, kto otrzymał grant, dopóki materiał nie zostanie opublikowany.

Czytaj też: Putin odrzuca zagraniczny sprzęt i oprogramowanie z obawy przed cyberatakami

(BAE, 24.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.