Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szwajcaria przyjęła "lex Netflix"

30 proc. zawartości serwisów będzie musiało składać się z filmów lub seriali wyprodukowanych w Europie (fot. Pixabay.com)

Szwajcarscy wyborcy w niedzielnym referendum poparli propozycję, by globalne serwisy streamingowe takie jak Netflix, Amazon Prime czy Disney+ inwestowały część przychodów generowanych w tym kraju w tamtejszą produkcję filmową.

W referendum blisko 58 proc. wyborców opowiedziało się za tym, co nazywa się tam "lex Netflix", tzn. postanowieniem, że serwisy mają inwestować w lokalną produkcję 4 proc. dochodów osiągniętych w Szwajcarii, tak jak to robią nadawcy krajowi. Ponadto 30 proc. zawartości serwisów będzie musiało składać się z filmów lub seriali wyprodukowanych w Europie. Przeciwnicy twierdzą, że takie prawo - wspierane przez rząd i parlament - może ograniczyć ofertę globalnych treści i skłonić usługi przesyłania strumieniowego do podniesienia cen.

Czytaj też: Głosowanie polskich jurorów Eurowizji odrzucone przez kontrolerów EBU

W Szwajcarii działa tzw. demokracja bezpośrednia. Oznacza to, że każdy pełnoletni Szwajcar może oddawać głos w licznych referendach dotyczących życia w kraju.

(MAC, 16.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.