Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska najbardziej homofobicznym krajem w UE. Media mają zadanie

Oblicza homofobii: naklejki "Strefa wolna od LGBT" były dołączane do "Gazety Polskiej" (screen: twitter.com/GPtygodnik)

Polska traktuje osoby LGBT najgorzej w całej Unii Europejskiej – tak wynika z rankingu ILGA-Europe mierzącego poziom równouprawnienia mniejszości seksualnych.

"Potrzebna jest społeczna mobilizacja" – apeluje Kampania Przeciw Homofobii. I tutaj znaczącą rolę odegrać mogą media. 

"Polska sięgnęła homofobicznego dna"

Ranking nie klasyfikuje wprost nastrojów społecznych, lecz prawodawstwo. Wynik nie dziwi, skoro w Sejmie leży projekt ograniczający wolność słowa i przekonań – zakazujący marszów równości. Nie dziwi także dlatego, że zaledwie trzy lata temu środowiska konserwatywne rozważały zakaz "propagandy homoseksualnej", co mogłoby uderzyć w media, a nawet wydawców książek i producentów filmów.

Czytaj też: Raport #PoStronieKobiet: nie ma równości płci w reklamie i marketingu

Wśród krajów unijnych Polska wypada najgorzej już trzeci rok z rzędu. W najnowszym zestawieniu uzyskała zaledwie 13 proc. na 100 możliwych. Gorsze wyniki od Polski mają jedynie Białoruś (12 proc.), Armenia i Rosja (8 proc.), Turcja (4 proc.) i Azerbejdżan (2 proc.).

„Polska sięgnęła homofobicznego dna przez ostatnie 6 lat obniżając swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W 2020 roku spadliśmy na ostatnią pozycję wśród krajów UE, którą konsekwentnie utrzymujemy. Polska jest krajem, którego prawodawstwo traktuje osoby LGBT+ najgorzej w całej Unii Europejskiej, sytuując nas tuż obok Rosji. Musimy natychmiast zmienić kurs obrany przez władze” – podkreślają przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii (KPH). Zaznaczają, że od czasu publikacji zeszłorocznego rankingu, polskie władze „pod względem prawodawstwa nie zrobiły absolutnie nic, by poprawić dramatyczną sytuację osób LGBT+ żyjących w Polsce”.

Malta najmniej homofobiczna

Ranking ILGA-Europe publikowany jest od 2009 roku. W tym roku poziom równouprawnienia był mierzony w siedmiu kategoriach: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; wolności obywatelskie (wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji); uzgodnienie płci i integralność cielesna; prawo do azylu; integralność cielesna osób interpłciowych.

Czytaj też: Zdaniem REM Adrian Klarenbach z TVP Info naruszył zasady obiektywizmu i uczciwości dziennikarskiej

W tym roku już po raz siódmy pierwsze miejsce w rankingu zajęła katolicka Malta z wynikiem 92 proc. Na podium stanęły również Dania (74 proc.) i Belgia (72 proc.)

(MZD, 13.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.