Dział: PRASA

Dodano: Maj 11, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

The New York Times usuwa z Wordle słowo "płód". Reakcja na spór o aborcję

The New York Times kupił Wordle na początku lutego, nie spodziewając się, że oprócz zysków narazi się na kontrowersje (fot. Wikimedia Commons/Josh Wardle)

Wydawnictwo The New York Times, właściciel popularnej łamigłówki Wordle, usunęło z dostępnej dla graczy listy słowo "płód". Jest to reakcja na spór o aborcję w USA.

"Rola Wordle jako przestrzeni do rozrywki jest dla nas ważna i nie chcemy, by w jakikolwiek sposób kojarzyło się z bieżącymi wydarzeniami w kraju" – tak decyzję o usunięciu słowa uzasadniło w swoim oświadczeniu The New York Times Company.

Czytaj też: The New York Times kupił grę Wordle. Światowy hit "na razie darmowy"

Koncern odkupił Wordle od jego twórcy Josha Wardle’a w lutym br. Tuż po przejęciu gry usunięto z niej słowa: "lincz", "niewolnik" i "dziwka". Wykreślenie "płodu" ze słownika Wordle nastąpiło kilka dni po tym, jak amerykański serwis Politico ujawnił przeciek z Sądu Najwyższego USA. Wynika z niego, że pięciu spośród dziewięciu sędziów chce unieważnienia orzeczenia Roe vs. Wade, które w 1973 roku zalegalizowało aborcję. Jeśli dojdzie do zmiany orzecznictwa (wyrok zapadnie prawdopodobnie w czerwcu), za regulacje ws. aborcji będą odpowiadały wyłącznie poszczególne stany. Republikanie i tzw. ruch pro-life od dekad dążący do obalenia Roe vs. Wade już zacierają ręce: według niektórych ustaw lub ich projektów w legislaturach stanowych przerywanie ciąży może być zakazane, nawet jeśli do zapłodnienia dojdzie w wyniku kazirodztwa lub gwałtu.

Przeciek z Sądu Najwyższego wywołał falę protestów w całym kraju i przyczynił się do burzliwej debaty w mediach. Temat przyćmił nawet doniesienia dotyczące wojny w Ukrainie i decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych – to największa zmiana od 22 lat. Wordle to niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych łamigłówka. Dział New York Time Games codziennie przedstawia odbiorcom pięcioliterowe hasło, które należy odgadnąć w sześciu próbach. Gra została kupiona przez The New York Times za nieujawnioną, choć wiadomo, że siedmiocyfrową kwotę.

Inny rekord padł również na stronie internetowej Politico: artykuł o przecieku z SN, opublikowany 2 maja o 20.30 czasu nowojorskiego, zebrał już 11 mln odsłon. To najpopularniejszy artykuł w 15-letniej historii tego amerykańskiego serwisu. Tekst napisany przez Josha Gersteina i Alexandra Warda został już zresztą okrzyknięty przez Mediaite "materiałem dekady". Sąd Najwyższy wszczął dochodzenie w sprawie tego, kto przekazał dziennikarzom sensacyjne informacje.

(MZD, MAC, 11.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.