Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od 1 maja dodatkowe oznaczenia programów w VoD: przemoc, seks, wulgaryzmy, narkotyki

O przypisywaniu programów do poszczególnych oznaczeń będzie decydował podmiot dostarczający usługę VoD (fot. Pixabay.com)

1 maja zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie KRRiT w sprawie kwalifikowania i oznaczania programów w usługach VoD. Nowością będzie obowiązek umieszczania w serwisach dodatkowych oznaczeń informujących widza o rodzajach treści mogących mieć negatywny wpływ na małoletnich.

W rozporządzeniu uwzględniono znane już cztery kategorie programów - bez ograniczeń wiekowych (nie trzeba ich oznaczać symbolem), dla małoletnich od lat 12, dla małoletnich od lat 16 i dla widzów od lat 18. Programy dla odbiorców od 12 lat w górę nadal będą oznaczane zaokrąglonymi czworobokami z wpisanymi w nie cyframi "12" lub "16", a dla widzów od 18 lat - symbolem klucza.

Nowością będą dodatkowe oznaczenia, które mają informować widza o rodzajach treści mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Nowe oznaczenia będą miały postać czworoboków z zaokrąglonymi rogami z wpisanymi w środek literami. Litera "P" będzie oznaczała obecną w danym programie przemoc, "S" - seks, "W" - wulgaryzmy, a "N" - narkotyki.

W rozporządzeniu nie określono, gdzie dokładnie na ekranie muszą znajdować się oba oznaczenia - dotychczasowe i nowe. Podano tylko, że symbole mają być widoczne "w taki sposób, aby użytkownik mógł z łatwością zapoznać się z oznaczeniem zarówno w chwili wyboru audycji i innych przekazów, jak i w trakcie ich trwania".

O przypisywaniu programów do poszczególnych oznaczeń będzie decydował podmiot dostarczający usługę VoD na podstawie wytycznych z rozporządzenia KRRiT.

Nowe rozporządzenie zastąpi obowiązujące dotychczas przepisy z 2013 roku.

(MNIE, 29.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.