Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wartość Tesli spadła o 126 mld dol. Reakcja na przejęcie Twittera przez Muska

(screen Youtube.com/ Wall Street Journal)

Inwestorzy obawiają się implikacji, jakie mogą nastąpić w związku z przejęciem Twittera przez Elona Muska. We wtorek akcje Tesli spadły o 12 proc., obniżając tym samym wartość Tesli o 126 mld dolarów, a majątek Muska o 25 mld dolarów.

Elon Musk, właściciel Tesli i SpaceX, złożył ofertę kupna Twittera, która opiewa na kwotę 44 mld dolarów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie to najdroższe przejęcie w historii mediów społecznościowych. Do tej pory najwięcej kosztował wykup Linkedina przez Microsofta, który wyniósł 26,2 mld dolarów.

W związku z wysokimi kosztami, jakie wiążą się z przejęciem Twittera, inwestorzy obawiają się, że Elon Musk będzie zmuszony do sprzedaży udziałów w Tesli, producencie samochodów elektrycznych, aby sfinansować transakcję.

Reakcja giełdy na te doniesienia była natychmiastowa. We wtorek akcje Tesli spadły o 12 proc. do 876 USD za akcję. Tym samym fortuna Elona Muska uszczupliła się o 25 mld dolarów, czyli tyle, ile zobowiązał się zapłacić w gotówce za Twittera – drugą część kwoty na pokrycie transakcji pożyczył, zastawiając w banku swoje akcje Tesli. Z kolei wartość rynkowa Tesli spadła o 126 mld dolarów i obecnie wynosi 906 mld dolarów.

Elon Musk- najbogatszy człowiek na świecie

Według opublikowanego w listopadzie Bloomberg Billionaires Index Elon Musk jest najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek został wyceniony na 236 mld dol. Jest dyrektorem generalnym producenta pojazdów elektrycznych Tesla oraz m.in. właścicielem przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX. Zanim zaczął przejmować udziały Twittera, często krytykował tę platformę, zapowiadając, że jest zainteresowany raczej stworzeniem własnych mediów społecznościowych.

(BAE, 27.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.