Temat: wolność słowa

Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wikipedia upomniana przez Kreml za artykuł dotyczący Putina

Sprzeciw rosyjskich władz budzą fragmenty artykułu o Putinie na Wikipedii dotyczące stosunków z Ukrainą (fot. MARIAJONER/wikipedia.org/CC4.0)

Roskomnadzor żąda od Wikipedii usunięcia fragmentów dotyczących Władimira Putina i jego stosunków z Ukrainą. Moskiewski sąd zagroził Wikipedii, a także Google grzywnami w przypadku nieusunięcia "fałszywych" informacji na temat wojny z Ukrainą.

Koncern Google może zostać obciążony grzywną w wysokości do 12 mln rubli (ok. 133,4 tys. euro), natomiast Wikipedia - do 8 mln rubli. Roskomnadzor poinformował też, że Google zostanie ukarany grzywną za nieusunięcie z serwisu YouTube treści, które Kreml uważa za łamiące prawo.

Czytaj też: Biełsat publikuje rozmowy rosyjskich żołnierzy z frontu

Począwszy od 1 marca, regulator rosyjskiego rynku mediów już po raz czwarty wysyła upomnienie w stosunku do Wikipedii. Sprzeciw Kremla budzą sekcje "Stosunki z Ukrainą (2012-obecnie)" oraz "Po inwazji na Ukrainę (2022)" w artykule dotyczącym Władimira Putina. Roskomnadzor uważa, że materiał Wikipedii zawiera "nieścisłe informacje o celach i formie specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej".

(MAC, 19.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.