Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 14, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Konstanty Gebert po 33 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej"

Konstanty Gebert oświadczył, że jeżeli redakcja zechciałaby zamawiać u niego teksty, to przy określonych warunkach jest skłonny do współpracy (screen: YouTube/SFPorgPL)

Konstanty Gebert po 33 latach odchodzi z "Gazety Wyborczej" (Agora). Oficjalnie poinformował  o tym w czwartkowym artykule "Moje pożegnanie". Powodem rozstania stało się określenie przez niego broniącego Mariupola Pułku Azow jako "neonazistowski" w jednym z artykułów, na co nie zgodziła się redakcja.

"W tym miejscu miał się, jak co tydzień, ukazać kolejny, 1061. już tekst z cyklu »Prognoza pogody«, poświęcony tym razem sprzecznościom politycznej retoryki prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ale się nie ukaże: ukraiński batalion Azow, walczący bohatersko w obronie Mariupola, określiłem w nim mianem »neonazistowskiego«, co Redakcja uznała za niedopuszczalne. Ja z kolei nie zgodziłem się na zastąpienie tego terminu słowami »skrajnie prawicowy« itp., a za niedopuszczalną uznałem samą taką ingerencję. Skoro zaś w kwestiach zasadniczych nie możemy się dogadać, to trzeba się będzie rozstać" - napisał autor, który swoje teksty pod pseudonimem "Dawid Warszawski" publikował na łamach "GW" od blisko 33 lat.

Gebert podziękował redakcji za możliwość pożegnania się z czytelnikami i wyjaśnienia im powodu rozstania. "Być może zresztą nie będzie ono całkowite: jeżeli Redakcja zechciałaby zamawiać u mnie jakieś teksty i zagwarantować, że podlegać będą one redakcji jedynie merytorycznej, nie zaś politycznej, chętnie z tego skorzystam" - zastrzegł.

(MAC, 14.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.