Temat: na weekend

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zabawa kuchennym nożem. Dziennikarzy zastąpi sztuczna inteligencja

"Fantazja sztucznej inteligencji może być ogromna" – mówi Milena Majchrzak (fot. Pixabay.com)

Z Mileną Majchrzak o tym, jak zamawiać teksty u sztucznej inteligencji, rozmawia Grzegorz Kopacz.

Czy można już zlecić napisanie całego tekstu sztucznej inteligencji?

Zamiast o zlecaniu tekstu AI wolę mówić o współpracy człowieka ze sztuczną inteligencją przy pisaniu tekstu. Formalnie istnieje możliwość zlecenia całego tekstu, wystarczy wskazać wytyczne i otrzymamy gotowy tekst, ale nie będzie on dobrej jakości, najprawdopodobniej będzie zawierał błędy. Dopiero dzięki współpracy człowieka z AI dostajemy taki rezultat, na jakim nam zależy. Traktuję AI jako asystenta, który upraszcza i przyspiesza pracę nad tekstem.

Czy pomoże nam przy każdym temacie? Na przykład przy napisaniu tekstu o redagowaniu tekstów stworzonych przez sztuczną inteligencję?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, muszę najpierw wyjaśnić, jak sztuczna inteligencja działa. OpenAI to jak wielka piaskownica, na której aktualnie bazują wszystkie znane mi komercyjne algorytmy do pisania tekstów. GPT-3 to konkretny model języka generowania tekstów. Przez kilkanaście miesięcy GPT-3 przeglądał zasoby całego internetu, prześledził miliardy stron i tekstów, w efekcie powstało coś, co wyobrażam sobie jako wielki graf pokazujący możliwe połączenia słów występujących w różnych językach. GPT-3 wie, jakie słowa z jakim prawdopodobieństwem mogą po sobie występować, aby tworzyć frazy, dlatego potrafi pisać logiczne zdania i z sensem zająć się wskazanym tematem.

Czyli z tematem o sztucznej inteligencji sobie poradzi?

Tak. Są jednak niszowe tematyki, do których OpenAI nie dotarł i teksty na ich temat będą słabej jakości. Trzeba też pamiętać o tym, że GPT-3 przestał być trenowany w połowie 2019 roku, dlatego jeżeli zlecimy mu napisanie tekstu na temat koronawirusa, to sobie z tym poradzi, bo koronawirus występował przed 2019 rokiem. Jeżeli jednak zlecimy mu tekst na temat covidu, to nie będzie miał o nim zielonego pojęcia, bo choroba ta pojawiła się już po tym, jak GPT-3 zakończył naukę.

Ze wskazanym przez pana tematem dałby sobie radę, bo wie, co to jest redagowanie tekstów, zna sztuczną inteligencję, przed nim był też opisywany w mediach model GPT-2. Sugeruję jednak, aby nie wykorzystywać OpenAI do pisania tekstów na tematy, na których sami się nie znamy.

Dlaczego?

AI potrafi zaskoczyć człowieka. Na przykład przy pisaniu tekstu o zabawkach zasugerował mi, że dobrym pomysłem na zabawkę może być nóż kuchenny, który dziecko może używać w zabawie jako miecz.

Fantazja sztucznej inteligencji może być ogromna, dlatego w tekstach dotyczących zdrowia, bezpieczeństwa, prawa na pewno trzeba bardzo skrupulatnie sprawdzać, co generuje. Więc pana tekst o AI trzeba będzie poddać fact-checkingowi.

Na co jeszcze muszę uważać?

AI jest bardzo podatny na powtarzanie błędów, które przeoczymy i których od razu nie poprawimy. To mogą być błędy rzeczowe, ale także w odmianie słów.

To akurat przypomina współpracę redaktora z dziennikarzem. Jeżeli redaktor od razu nie wytknie dziennikarzowi błędu, to ten będzie go powtarzał w każdym swoim tekście.

Sztuczna inteligencja nie tylko powiela błąd, którego od razu nie skorygujemy, ale też na jego podstawie tworzy następne. Mam już cały folder o nazwie „AI
bloopers”.

Jakiś przykład?

Proszę bardzo: „już trzymiesięczne niemowlęta potrafią wstawać” albo „im więcej dzieci mają rąk, tym lepiej rozwijają swoje umiejętności manualne”.

***

To tylko fragment tekstu. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.

„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.

Czytaj też: Nowy „Press”: Suchecka gdy krzyczy, to płacze, Max Kolonko jest Presidentem, a dziennikarzy zastąpi maszyna

Press

Grzegorz Kopacz

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.