Temat: na weekend

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Sukienka" i Janusz Kamiński z małymi szansami na Oscary

Nominowany za krótki metraż film "Sukienka" z Anną Dzieduszycką i Dorotą Pomykałą został wyreżyserowany przez Tadeusza Łysiaka (screen: YouTube/ WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA)

Polska "Sukienka" została zauważona w Stanach Zjednoczonych, ale ma niewielkie szanse na Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny. W rokowaniach fachowców w gronie pięciu nominowanych długo była na drugiej pozycji, spadła jednak na piątą. Ceremonia w nocy z niedzieli 27 marca na poniedziałek 28 marca.

"Sukienka" opowiada historię pracującej w przydrożnym motelu Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Julia jest niskorosła, przez co doświadczyła w życiu wielu przykrości.

W niemal wszystkich notowaniach, w tym prestiżowego serwisu Variety, film wyprodukowany w ramach działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej, zajmował drugą pozycję, ale im bliżej ceremonii, tym zaczął osuwać się na koniec stawki.

Głównym faworytem jest występujący pod flagą brytyjską "The Long Goodbye" ("Długie pożegnanie"), opowiadający o rodzinie imigrantów, do której domu dociera marsz prawicowców. Występuje w nim nominowany w zeszłym roku za rolę główną w pełnometrażowym filmie fabularnym Riz Ahmed (w "Sound of metal"), który w ten sposób został piątym w historii Oscarów aktorem nominowanym za rolę, a także za film krótkometrażowy - po Peterze Sellersie, Dyan Cannon, Kennethcie Brannaghu i Christine Lahti. Trwający niecałe 12 minut film jest w całości dostępny w serwisie YouTube. 

Do "Sukienki" w reżyserii Tadeusza Łysiaka prawa wykupiło Studio OneFifty, które należy do WarnerMedia, dzięki czemu film może być pokazywany przez HBO Max (trwa 30 minut). 20 marca trafił do Canal+ Online.

"Sukienka" ma już na koncie m. in. Złotego Lwa, dwie statuetki Grand Off, zdobyła też nagrodę Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival - jednym z największych i najstarszych festiwali w Stanach Zjednoczonych.

Druga z polskich nominacji - Janusz Kamiński - w kategorii Najlepsze Zdjęcia, za "West Side Story", remake'u słynnego musicalu sprzed 50 lat, w reżyserii Stevena Spielberga - ma iluzoryczne szanse. Polski operator w przewidywaniach plasuje się na czwartej pozycji na pięciu nominowanych. Faworytami są Ari Wegner za "Psie pazury" i Greg Fraser za "Diunę".

(MAC, 25.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.