Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od rozpoczęcia inwazji Rosja zablokowała 203 serwisy informacyjne

Największy wzrost zainteresowania usługami VPN nastąpił 5 i 6 marca, kiedy Rosja ogłosiła, że podejmie działania w celu zablokowania dostępu do Twittera i Facebooka (fot. Pixabay.com)

Serwis Top10VPN poinformował, że od momentu wybuchu wojny w Rosji zablokowano 203 serwisy informacyjne. Większość z nich powiązana jest z Ukrainą.

Lista obejmuje zarówno media, jak i instytucje finansowe. "Przeanalizowaliśmy ponad 7000 wpisów do rosyjskiego centralnego rejestru zablokowanych stron internetowych i odkryliśmy, że od 24 lutego zostało zbanowanych w sumie 490 domen poruszających temat inwazji na Ukrainę" – zauważa Top10VPN. Zestawienie dotyczy wszystkich witryn, wśród których przeważają serwisy informacyjne.

"Antyrosyjskie stanowisko Google"

W piątek Rosja zażądała od Google zaprzestania rozpowszechniania gróźb pod adresem rosyjskich obywateli na YouTube. Te rzekome zagrożenia były wyświetlane jako reklamy na stronie. Roskomnadzor, rosyjski regulator mediów, oznajmił, że reklamy wzywają do zawieszenia systemów komunikacyjnych sieci kolejowych Rosji i Białorusi, a ich rozpowszechnianie świadczy o antyrosyjskim stanowisku amerykańskiego giganta technologicznego. YouTube zablokował w zeszłym miesiącu finansowane przez państwo rosyjskie media na całym świecie.

Czytaj też: 28 marca ruszy Rossgram, rosyjska kalka Instagrama

TikTok na początku marca zaczął blokować rosyjskim użytkownikom możliwość przesyłania strumieniowego na żywo lub przesyłania nowych filmów, powołując się na rosyjskie prawo dotyczące "fałszywych wiadomości".

VPN sposobem na ominięcie rosyjskiej cenzury

Według Business Insidera wirtualne sieci prywatne (Virtual Private Network - VPN) stały się sposobem na ponowne połączenie się ludzi w Rosji z Zachodem przez internet. VPN może łączyć ruch internetowy za pośrednictwem wtórnego zdalnego serwera, który omija określone ograniczenia krajowe. Surfshark, litewska firma VPN, poinformowała, że średnia tygodniowa sprzedaż usług w Rosji od 24 lutego wzrosła o 3500 proc. Największy wzrost miał miejsce 5 i 6 marca, kiedy Rosja ogłosiła, że podejmie działania w celu zablokowania dostępu do Twittera i Facebooka.

Czytaj też: Zełenski łączy ukraińskie kanały w jedną platformę telewizyjną

Firmy tymczasem budują obejścia systemu. Twitter w zeszłym tygodniu zadebiutował wersją swojej platformy społecznościowej Tor (skrót od The Onion Router) - to darmowe oprogramowanie typu open source umożliwiające anonimową komunikację.

(MAC, 22.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.