Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kryzys z papierem: braki i 100 procentowe podwyżki. Co z gazetami?

Największa fala podwyżek gazet i czasopism nastąpiła na przełomie grudnia i stycznia (fot. Pixabay.com)

Braki papieru i stuprocentowe podwyżki jego ceny wymusiły wzrost cen „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, dzienników Polska Press, „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki”, „Newsweek Polska” i tygodników prawicowych. Zamknięto tytuły związane z marką Focus oraz magazyny „Elle Man” i „Samo Zdrowie”.

Dawid Bojarski, redaktor naczelny „CD-Action”, mówi krótko: – To było uprzedzenie ciosu. Gdybyśmy dziś uniku nie zrobili, być może za kilka miesięcy papierowego „CD-Action” w ogóle by nie było.

Czytaj też: Z powodu wojny producenci papieru gazetowego podnoszą ceny o dodatek energetyczny

Magazyn poświęcony grom komputerowym nie będzie się już ukazywał w cyklu czterotygodniowym. Na kwiecień zapowiadany jest numer kwartalnika „CD-Action”. Powód? – Rosnące na całym świecie w szalonym tempie ceny papieru i brak widoków na poprawę wymykającej się spod kontroli sytuacji. Każda faktura za papier oznaczała podwyżki o 20–30 procent – mówi Bojarski. – To były dwa miesiące siedzenia nad tabelkami w Excelu i analizowania, co robić, by przetrwać. Zmiana cyklu wydawniczego i papieru, na którym będziemy się drukować, były jedynym ratunkiem – opisuje redaktor naczelny pisma. Kwietniowy numer kosztować ma nie jak dotychczas 14,99 zł, ale 34,50 zł. Liczył będzie 164 strony, o 20 więcej niż dotąd.

„CD-Action” to niejedyna ofiara kryzysowej sytuacji na rynku papierniczym wynikającej ze zmniejszonego importu papieru z Azji do Europy oraz rosnących cen celulozy. Pod koniec stycznia Burda Media Polska zdecydowała o zamknięciu tytułów związanych z marką Focus oraz magazynów „Elle Man” i „Samo Zdrowie”. Decyzja – jak podano w komunikacie prasowym – podyktowana została zmieniającą się sytuacją rynkową, „która wynika głównie z szybko rosnących kosztów papieru, energii i usług, a także ze zmian w zachowaniach konsumenckich”. 

Początkowo gazety i czasopisma drożały niewiele. Według GUS w 2021 roku najwięcej w grudniu – o 5 proc. Już w październiku o 60 gr zwiększono cenę „Dziennika Gazety Prawnej” (wydawnictwo – Infor PL) – 6,50 zł trzeba zapłacić dziś za wydanie od poniedziałku do czwartku, a 7,50 zł – za piątkowe. Ale największa fala podwyżek nastąpiła na przełomie grudnia i stycznia.

Od początku grudnia więcej trzeba płacić za „Rzeczpospolitą”. Od poniedziałku do czwartku kosztuje nie 6,50 zł, ale 7,30 zł. Wzrosły też ceny wydania piątkowego (z 7,30 do 8,30 zł) i weekendowego „Plusa Minusa” „Rzeczpospolitej” (z 8,50 do 9,50 zł). Wydawca – Gremi Media – uzasadniał to m.in. skokową podwyżką cen papieru.

***

To tylko fragment tekstu. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.

„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.

Czytaj też: Nowy „Press”: Suchecka gdy krzyczy, to płacze, Max Kolonko jest Presidentem, a dziennikarzy zastąpi maszyna

Press

Grzegorz Sajór

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.