Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Stan Bidena. Niedostępny prezydent USA i brak miejsca na improwizację

Mniej konferencji prasowych od Bidena zorganizował jedynie Ronald Reagan (screen: YouTube/Joe Biden)

Donald Trump kontaktował się z Amerykanami przez media społecznościowe i unikał dziennikarzy. Joe Biden wystrzega się i jednych, i drugich.

Jak podkreślają autorzy raportu amerykańskiej organizacji Committee to Protect Journalists (CPJ), Joe Biden, któremu w styczniu minął pierwszy rok prezydentury, jest chodzącym paradoksem. Z jednej strony powtarza, że „media są niezbędne dla funkcjonowania demokracji”, a z drugiej chowa się przed dziennikarzami lepiej niż pięciu jego poprzedników w Białym Domu. Mniej konferencji prasowych od Bidena zorganizował jedynie Ronald Reagan, którego tłumaczy jednak daleko idąca ostrożność po próbie zamachu na jego życie w 1981 roku.

Czytaj też: CNN, Bloomberg, CBC, RAI, ARD i ZDF przerywają nadawanie z Rosji przez ustawę o informacji

W ciągu roku prezydentury Joe Biden zorganizował zaledwie 10 konferencji prasowych i udzielił tylko 22 wywiadów. Niecierpiący dziennikarzy i mediów mainstreamowych Donald Trump był w tej kwestii o niebo lepszy. Według analizy organizacji White House Transition Project w pierwszym roku prezydentury Trump zorganizował dwukrotnie więcej konferencji prasowych (22) i udzielił mediom 92 wywiadów.

Jak tłumaczy Michael Socolow, profesor dziennikarstwa na University of Maine, sztab prasowy Joego Bidena opanował do perfekcji sposoby ograniczania do minimum spontanicznych rozmów z dziennikarzami.

– Spotkania z reporterami są zawsze szczegółowo zaplanowane – tłumaczy Socolow. – Nie ma tu miejsca na improwizację, bo ta może doprowadzić do kolejnej wpadki prezydenta. W efekcie Biden rzadko wypowiada się publicznie na istotne tematy, takie jak np. konflikt między Tajwanem i Chinami, igrzyska olimpijskie w Pekinie czy rosnąca inflacja.

***

To tylko fragment tekstu. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.

„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.

Czytaj też: Nowy „Press”: Suchecka gdy krzyczy, to płacze, Max Kolonko jest Presidentem, a dziennikarzy zastąpi maszyna

Press

Marta Zdzieborska

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.