Dział: REKLAMA

Dodano: Luty 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Video Brothers zarzuca LTTM i GetHero samowolkę w rozmowach z KRRiT

(fot. Szabo Viktor/Unsplash)

Agencja influencer marketingu Video Brothers zarzuca sieciom partnerskim LTTM i Get Hero "samowolkę" w kontaktach z KRRiT na temat tzw. "podatku od VoD" dla twórców internetowych.

Video Brothers opublikowało komentarz na swoim fanpage'u, w którym odniosło się do tekstu, jaki pojawił się na Wirtualnemedia.pl. W tekście tym dziennikarze portalu donosili, że przedstawiciele LTTM i Gethero prowadzą konsultacje z KRRiT w sprawie rejestru twórców VoD, o którym pisaliśmy TUTAJ. Według Video Brothers sieci partnerskie nie są odpowiednimi reprezentantami interesów wszystkich agencji działających na rynku influencer marketingu.

Video Brothers twierdzi, że rozmowy z KRRiT odbyły się bez zgody i promesy na reprezentowanie IAB Polska przed regulatorem rynku "mimo że tak twierdzono w artykule na portalu Wirtualnemedia.pl". IAB wysłało w tej sprawie sprostowanie do mediów.

Według Video Brothers, LTTM i GetHero w arogancki sposób pomija pozostałą część rynku, przez co stawia na szali los całej branży dla własnego PR-u. W oświadczeniu czytamy, że takie działanie "pokazuje nie tylko nawet najmniejszy brak próby kontaktu z innymi podmiotami branży internetowych twórców, ale również przerzucenie odpowiedzialności rzeczonego rejestru na własnych partnerów, zamiast ich w tym wesprzeć lub wyręczyć, np. reprezentować zbiorczo przed KRRiT jako wydawca treści (sami jako podmiot to uczyniliśmy - włącznie z odprowadzeniem należnego podatku, jeśli taki będziemy musieli uiścić)." Dalej przedstawiciele agencji proszą, aby w przyszłości, zwłaszcza w tak kluczowej kwestii, LTTM i GetHero nie pomijały innych sieci partnerskich, jak i największych niezrzeszonych twórców i organizacji IAB.

Do zarzutów odniósł się Kamil Bolek, CMO LTTM, który wyjaśnił, że agencja działa jako podmiot zrzeszony w SAR i IAB, a nie w ich imieniu. Manager zwraca uwagę, że trudno byłoby zorganizować dyskusję ze wszystkimi 40 tys. kanałów działających na YouTube. "Reprezentujemy twórców u nas zrzeszonych, którzy stanowią bardzo dużą część rynku" stwierdził Bolek, dodając, że agencja nie uzurpuje sobie prawa do mówienia w imieniu innych podmiotów.

"Zatrudniliśmy kancelarię do interpretacji nowych przepisów, opracowaliśmy ich skrót dla naszych Twórców, a szum medialny rozpoczął się po tym, jak poinformowaliśmy ich o zmieniającym się prawie" - czytamy w odpowiedzi. - "Następnie spotkaliśmy się z KRRiT, aby przedstawić im skalę problemu, niejasności i wątpliwości i rozpocząć dyskusję nad uściśleniem kryteriów pozwalających klasyfikować kanały YT jako nadawców VOD".

Łukasz Skalik, prezes Video Brothers, uważa, że LTTM traktuje branżę jak "prywatny folwark". W jego opinii sieć partnerska działa "po omacku", próbując ugrać coś dla siebie. Skalik podkreślił, że jego agencja zdecydowała się wziąć odpowiedzialność za rejestrację swoich twórców na siebie. "Po cholerę to jeszcze komplikować i zrzucać rejestr na nich" - pytał na Facebooku.

Bolek dodał, że LTTM nie jest właścicielem kanałów twórców, więc zgodnie z aktualnym prawem, nie ma formalnie kompetencji, żeby zgłosić ich jako 1 nadawca VoD. Podkreślił też, że Skalik mógł się z nim skontaktować albo zadzwonić do innego przedstawiciela IAB i dołączyć do rozmów z KRRiT zamiast publikować post na Facebooku.

(KAP, 04.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.