Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jerzy B. Wójcik pozwał Agorę. Zwolniono go z "GW" dwa miesiące temu

Jerzy Wójcik w "Gazecie Wyborczej" pracował 28 lat (fot. materiały prasowe)

Jerzy B. Wójcik, były dyrektor wydawniczy "Gazety Wyborczej", skierował do sądu pracy pozew przeciwko spółce Agora. Przedmiotem pozwu jest charakter oraz powody zwolnienia go z firmy.

Pozew dotyczy dyscyplinarnego zwolnienia z pracy, do którego doszło 23 listopada 2021 roku. Były dyrektor wydawniczy "GW" nie zgadza się z trybem zwolnienia oraz argumentacją, jaką podał zarząd.

Powody zwolnienia

Według ustaleń "Presserwisu" powodem zwolnienia dyrektora wydawniczego "Gazety Wyborczej" Jerzego B. Wójcika były zarzuty o mobbing, które postawił on byłej członkini zarządu Agnieszce Sadowskiej, a które to zarzuty się nie potwierdziły. W reakcji na nasz tekst z 23 listopada zeszłego roku spółka Agora wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że to "nieprawdziwe informacje".

Czytaj też: Wasz prezes, nasza gazeta. Jak trwałe jest zawieszenie broni w Agorze

Teraz Agora nie komentuje procesu wytoczonego przez Wójcika.

Jerzy B. Wójcik w "Gazecie Wyborczej" pracował 28 lat. Dyrektorem wydawniczym został w 2016 roku. Zarząd już w czerwcu 2021 roku próbował usunąć go ze stanowiska, ale pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem redakcji. Ostatecznie dokonano tego pod koniec listopada, lecz redakcja także wtedy nie pogodziła się z tym faktem.

Decyzja podjęta z naruszeniem prawa

Kilka dni po zwolnieniu Wójcika poinformowano, że - wbrew stanowisku zarządu wydawcy - zostanie on zastępcą redaktora naczelnego tytułu. Tak postanowili Adam Michnik i całe kierownictwo redakcji. Redaktorzy "GW" w oświadczeniu napisali, że decyzja o pozbyciu się dyrektora wydawniczego została podjęta z naruszeniem prawa, więc - ich zdaniem - jest nieskuteczna.

Czytaj też: „O prawicowych nic, z litości”. Ranking mediów Romana Imielskiego z „Gazety Wyborczej”

Wójcik od listopada nie pojawia się w redakcji. Jak się jednak dowiedzieliśmy, w najbliższym czasie na łamach "Gazety Wyborczej" ma zostać opublikowany jego tekst.

(BAE, 01.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.