Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izraelska spółka NSO Group sprzeda Pegasusa firmie z USA za 300 mln dol.

Integrity Partners to główny oferent, ale o Pegasusa mają starać się także inne spółki z USA

Integrity Partners, amerykański fundusz venture capital, jest bliski kupienia od izraelskiej spółki NSO Group oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Po zmianie właściciela aplikacja miałaby zostać przekształcona w defensywne narzędzie cyberbezpieczeństwa. Cena to ok. 300 mln dol.

Fundusz jest zarządzany przez byłych oficerów armii amerykańskiej, którzy wykorzystując swoje kontakty zechcą spróbować usunąć NSO z czarnej listy Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, donosi „Financial Times”. Wartość izraelskiej firmy jest wyceniana na 1-1,5 mld dol.

Czytaj też: Narzędzie szpiegowskie Pegasus już nie dla Polski

Pegasus. Jak uniknąć sankcji

NSO sprzedawała oprogramowanie pozwalające administracjom państwowym na daleko idącą inwigilację przeciwników politycznych. Zdaniem izraelskiej gazety "Haaretz", celem sprzedaży ma być uniknięcie sankcji ze strony USA. Pegasus był bowiem wykorzystywany m.in. do włamań do telefonów amerykańskich dyplomatów. 

Pegasus także w Polsce

Pegasus jest sprzedawany zagranicznym rządom dopiero po otrzymaniu przez NSO zgody izraelskiego Ministerstwa Obrony. I pod warunkiem, że oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje się wyłącznie do zwalczania przestępczości i terroru. Międzynarodowe śledztwo wykazało jednak, że oprogramowanie było wykorzystywane przez rządy do włamywania się do telefonów komórkowych działaczy na rzecz praw człowieka, dziennikarzy i przeciwników politycznych - przykładem jest tu także Polska. NSO stoi również w obliczu poważnego pozwu ze strony firmy Apple.

NSO nie odniosła się bezpośrednio do negocjacji z Integrity Partners, ale oznajmiła, że przejęciem zainteresowanych jest kilka amerykańskich funduszy i z każdym z nich prowadzi rozmowy.

(MAC, 28.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.