Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Za miesiąc wygasa koncesja TVN Siedem. "KRRiT działa na szkodę rynku medialnego"

"Nie ma absolutnie żadnych podstaw do kwestionowania przez KRRiT prawa TVN Discovery do nadawania w Polsce" - stwierdził nadawca (fot. Piotr Molecki/East News)

Za miesiąc - 25 lutego - wygasa dotychczasowa koncesja TVN Siedem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż jej nie przedłużyła. Według nadawcy bezczynność KRRiT działa na szkodę rynku medialnego i "może doprowadzić do zamknięcia stacji TVN 7 w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp dla widzów na terenie całego kraju".

TVN Grupa Discovery złożyła wniosek o przedłużenie koncesji 23 grudnia 2020 roku, czyli ponad rok temu. "Pomimo spełnienia wszelkich wymogów, do dzisiaj nie zapadła decyzja o rekoncesji" - napisał nadawca w wydanym w niedzielę komunikacie. - "Podobnie jak w przypadku stacji TVN24 - której odnowiono koncesję po 18 miesiącach oczekiwania, nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak olbrzymie opóźnienie".

Czytaj dalej: PiS wróci do lex TVN, dlatego KRRiT nie daje koncesji TVN Siedem

Destabilizujące działanie

Jak zauważono, prezydent Andrzej Duda, ogłaszając weto wobec ustawy lex TVN, potwierdził, że prawo musi zapewniać ochronę praw nabytych, w tym praw do uzyskania koncesji przez podmioty, które spełniły określone warunki. "Nie ma absolutnie żadnych podstaw do kwestionowania przez KRRiT prawa TVN Discovery do nadawania w Polsce. Tak długie odwlekanie decyzji o odnowieniu koncesji wpływa destabilizująco na cały rynek medialny w Polsce" - przekonuje nadawca.

Zdaniem TVN Grupa Discovery działanie regulatora może doprowadzić do zamknięcia TVN Siedem "w formule, która gwarantuje bezpłatny dostęp widzom w całej Polsce". "Oznacza to, że Polacy stracą możliwość nieograniczonego korzystania z największego kanału rozrywkowego w naszym kraju" - stwierdziła spółka.

TVN złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność przewodniczącego KRRiT i na przewlekłość postępowania KRRIT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu posiedzenia.

Duże inwestycje

W 2019 roku Grupa TVN Discovery rozpoczęła znaczące inwestycje w TVN Siedem poprzez emisję nowych codziennych seriali, powrót reality show "Big Brother" oraz produkcję nowych formatów, m.in. "Hotelu Paradise" i drugiego sezonu „Brzyduli". Prawie 30 proc. widzów ogląda TVN Siedem w telewizji naziemnej.

Czytaj dalej: Nowy sezon "Hotel Paradise" w TVN Siedem od 21 lutego

W 2021 roku osiem z TOP10 najpopularniejszych programów TVN Siedem stanowiły produkcje polskie. Programy wyprodukowane w Polsce wypełniają ok. 70 proc. całego czasu antenowego TVN Siedem.

TVN Siedem w zeszłym roku miał 3,58 proc. udziału w widowni telewizyjnej w grupie ogólnej i 4,61 proc. udziału wśród widzów między 16. a 49. rokiem życia (dane Nielsen Media).

(KOZ, 24.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.