Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 11, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagrody im. Teresy Torańskiej ogłoszone bez wiedzy naczelnego "Newsweeka Polska"

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej ostatni raz została przyznana w 2019 roku (screen: YouTube/Onet News)

Przewodniczący kapituły konkursu im. Teresy Torańskiej Leszek Sankowski podjął decyzję o ogłoszeniu wyników na własną rękę i bez wiedzy Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweek Polska". "Newsweek Polska" od lat organizuje konkurs.

Ostatnie posiedzenie kapituły konkursu odbyło się w kwietniu 2021 roku. Ustalono na nim finalistów, nominacje i laureatów nagród. Od tego czasu Leszek Sankowski, przewodniczący kapituły konkursu im. Teresy Torańskiej, kilkakrotnie próbował skontaktować się z Tomaszem Lisem, redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek", który organizuje konkurs.

Pierwszy mail przesłał pod koniec listopada 2021 roku, czyli rok od ogłoszenia VIII edycji i pół roku od obrad kapituły. W mailu Sankowski zaznaczył, że w kwietniu przyjęli ogólne ustalenie, że z powodu pandemii gala rozdania nagród odbędzie się wirtualnie, ale nadal "nic się w tej sprawie nie działo", a rozdanie nagród odbywało się dotychczas w grudniu. 

Drugi mail Sankowski przesłał na początku stycznia br. Zaznaczył w nim, że do tej pory nie doszło do rozliczenia VIII edycji i ogłoszenia końcowych wyników konkursu. "Zwykle robiła to redakcja Newsweeka. Wedle mojej najlepszej wiedzy do takiego wydarzenia nie doszło" – napisał w mailu kierowanym także do członków kapituły. 

Wobec braku odpowiedzi ze strony organizatora Sankowski, po konsultacji i aprobacie większości jurorów, podjął decyzję o ogłoszeniu wyników konkursu na własną rękę. Zrobił to w minioną niedzielę na Facebooku. 

Czytaj też: Zmarła Teresa Torańska - mistrzyni wywiadu

Do tej pory w nazwie konkursu widniała nazwa tygodnika "Newsweek" (Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej), jednak w związku z zaistniałą sytuacją kapituła postanowiła nie wspomnieć o nim, ogłaszając wyniki konkursu. "W imieniu większości jurorów Kapituły nagród im. Teresy Torańskiej ogłaszam nazwiska laureatów VIII edycji" – brzmiało pierwsze zdanie wpisu.

Wczoraj po południu "Presserwis" dowiedział się, że Tomasz Lis skontaktował się z Leszkiem Sankowskim. Sankowski zapowiedział zmianę formuły organizacyjnej konkursu, jednak pytany, jakie zmiany zostaną wprowadzone, odpowiedział, że jest zbyt wcześnie, aby o tym mówić. Tomasz Lis nie odpowiedział na pytania dotyczące sytuacji związanej z konkursem. Jednak po południu redakcja ogłosiła na Twitterze wyniki, zaznaczając wyraźnie, że to impreza "Newsweeka Polska".

Tweet kierował do strony Newsweek.pl, gdzie napisano: "W 2021 r. nagrodzono książkę Karoliny Sulej „Rzeczy osobiste” (wyd. Czerwone i Czarne) i materiał dziennikarski Mateusza Baczyńskiego „Historia kłamstwa. Jak szukano zabójców Iwony Cygan”, który został opublikowany na Onet.pl." (...)

I dalej: "Ten konkurs to wspólna inicjatywa redakcji tygodnika „Newsweek Polska” oraz powołanej w 2013 roku Fundacji im. Teresy Torańskiej. – Dla Teresy ważne były kultura słowa, dociekliwość i rzetelność. Nasz konkurs ma pomóc krzewić te wartości – tłumaczy Leszek Sankowski, mąż Teresy Torańskiej i prezes fundacji Jej imienia.

Teresa Torańska była wybitną pisarką, dziennikarką „Newsweeka”. Jest autorką m.in. bestsellera „Oni” i innych unikalnych wywiadów. Stanowiła wzór dla pokolenia dziennikarzy. Zmarła w 2013 r."

(BAE, 11.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.