Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

45 dziennikarzy straciło życie w 2021 roku

IFJ reprezentuje dziennikarzy w ponad 100 krajach (fot. Terje Sollie/Pexels)

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) przedstawiła raport, w którym podaje, że w 2021 roku na świecie zginęło 45 dziennikarzy. Najwięcej - dziewięcioro - w Afganistanie, osiem osób w Meksyku, cztery w Indiach i trzy w Pakistanie.

To dużo, ale jednak najmniej od 30 lat, kiedy powstał pierwszy raport IFJ. Rok wcześniej odnotowano aż 65 ofiar.  "Chociaż ten spadek to dobra wiadomość, to niewielkie pocieszenie w obliczu ciągłej przemocy" – napisała IFJ w oświadczeniu.

Najbardziej śmiercionośny był region Azji i Pacyfiku, z 20 zabójstwami. W obu Amerykach zginęło w sumie dziesięciu dziennikarzy, w Afryce ośmiu, w Europie sześciu, a na Bliskim Wschodzie jeden.

Według raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ), rok 2021 był natomiast rekordowy pod względem liczby przedstawicieli mediów przebywających w więzieniach. Znalazło się ich tam 293.

(MAC, 03.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.