Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 02, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarła Betty White. Ikona amerykańskiej telewizji miała prawie 100 lat

Betty White 17 stycznia miała świętować setne urodziny (fot. Wikimedia Commons/Angela George)

W ostatnim dniu 2021 roku zmarła Betty White, aktorka, producentka filmowa i telewizyjna. 17 stycznia kończyłaby 100 lat.

Betty White zaczynała karierę w lokalnej stacji telewizyjnej w Los Angeles. Ikoną telewizji stała się w 1973 roku za sprawą roli w sitcomie "The Mary Tyler Moore Show" na antenie stacji telewizyjnej CBS, a jej pozycję ugruntował udział w nadawanym przez NBC w latach 1985-1992 serialu komediowym "Złotka" ("The Golden Girls"). Pojawiała się gościnnie w innych serialach, m.in. w "Ally McBeal", "Różowych latach 70.", "Joey'u", "Mam na imię Earl" czy "Zwariowanym świecie Malcolma". 

Otrzymała w sumie sześć statuetek Emmy, w tym pierwszą dla kobiety za prowadzenie teleturnieju. Po kampanii przeprowadzonej przez fanów aktorki na Facebooku, White pojawiła się także w roli gospodyni w programie "Saturday Night Live". Została najstarszą prowadzącą w historii programu, miała wtedy 88 lat. W latach 2011-2012 brała udział w serialu "Gorące Cleveland", za który otrzymała kolejną nominację do nagrody Emmy.

W 2011 roku White została okrzyknięta nie tylko najpopularniejszą i najbardziej godną zaufania aktorką Ameryki, ale także najbardziej pożądaną gwiazdą reklam. Za Betty White, która otrzymała 86 proc. pozytywnych głosów, w rankingu budzących największe zaufanie gwiazd uplasowali się zdobywcy Oscara: Denzel Washington, Sandra Bullock i Clint Eastwood.

Urodziła się 17 stycznia 1922 roku, a równo sto lat później do kin trafi jubileuszowy obraz "Betty White: 100 Years Young - A Birthday Celebration". Nakręcili go Steve Boettcher i Mike Trinklein, pokazując w nim jej codzienne życie. Razem z nią zawędrowali na różne plany filmowe, podglądali, jak układa jej się ze współpracownikami, co robi dla rozrywki i jak używa swojej popularności, by walczyć o prawa zwierząt.

(MAC, 02.01.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.