Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent Andrzej Duda zawetował "lex TVN"

(fot. Jakub Kaminski/East News)

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która ograniczała wolność mediów w Polsce. TVN nie będzie musiał pozbywać się udziałów.

Sejm przyjął "lex TVN" w sierpniu, ale na początku września nowelizację odrzucił w całości Senat. Jednak w piątek, 17 grudnia, Sejm - głosami polityków PiS, trzech posłów Kukiz'15 i Łukasza Mejzy - odrzucił weto Senatu. I znów nadał bieg ustawie. Prezydent zdecydował teraz, że nie podpisze nowelizacji. 

Decyzję ogłosił dziś w południe podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim.

- Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne - powiedział Andrzej Duda. 

- Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego - wyjaśnił.

"Dziękuję Panie Prezydencie @AndrzejDuda za przywództwo i zaangażowanie dla wspólnych wartości demokratycznych oraz za ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce. Razem sojusznicy są silniejsi!" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d'Affaires Stanów Zjednoczonych w Polsce

Projekt ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez grupę posłów PiS regulował przepisy dotyczące przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. W myśl jej zapisów koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli: udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Projekt odnosił się wyłącznie do TVN. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem podmiot zarejestrowany w Holandii - Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.

(BAE, 27.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.