Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook powiadamia 50 tys. osób w 100 krajach, że były celem inwigilacji

Facebook zwrócił się do siedmiu firm szpiegujących użytkowników (fot. Timothy Hales Bennett/Unsplash)

Facebook informuje prawie 50 tys. użytkowników w ponad 100 krajach, że mogli być celem prób włamań na konta przez firmy inwigilacyjne pracujące dla agencji rządowych lub klientów prywatnych.

Powiadomienie jest wynikiem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Meta, firmę macierzystą Facebooka, w sprawie „cybernajemników”, zajmujących się „nadzorem do wynajęcia”. W rezultacie Facebook poinformował, że podejmuje działania egzekucyjne przeciwko siedmiu firmom z czterech krajów, usuwając ponad 1500 fałszywych kont, blokując złośliwe adresy internetowe i wysyłając do firm listy z żądaniem zaprzestania tego rodzaju działalności.

Śledczy koncernu doszli do wniosku, że firmy wykorzystywały spółki zależne Meta na Facebooku i Instagramie do działań inwigilacyjnych, głównie do badania i opracowywania celów pod kątem późniejszych działań przez oprogramowanie szpiegujące. Wnioski końcowe śledztwa, zatytułowane „Raport o zagrożeniach dla przemysłu nadzoru na wynajem”, miały na celu obalenie twierdzeń, że oprogramowanie szpiegowskie jest wykorzystywane wyłącznie przeciwko terrorystom i poważnym przestępcom. Dochodzenie Meta wykazało, że firmy inwigilujące regularnie biorą na cel polityków, obrońców praw człowieka, a także dziennikarzy.

Wśród objętych sankcjami Meta była mało znana firma inwigilacyjna Cytrox z Macedonii Północnej. Na Facebooku i Instagramie usunięto 300 kont, których firma używała do angażowania i oszukiwania celów, w 10 krajach - Egipcie, Armenii, Grecji, Arabii Saudyjskiej, Omanie, Kolumbii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Wietnamie, Filipinach i Niemczech.

Raport Meta wymienia też sześć innych firm. BellTrox ma siedzibę w Indiach, a niezidentyfikowany z nazwy podmiot - w Chinach. Pozostała czwórka ma siedziby w Izraelu: Cognyte, Cobwebs Technologies, Bluehawk CI i Black Cube. Ten ostatni został m.in. wynajęty przez skompromitowanego hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina do zbierania informacji o kobietach oskarżających go o niewłaściwe zachowanie seksualne i dziennikarzach relacjonujących tę historię.

Meta poinformowała, że usunęła 300 fałszywych kont na Facebooku i Instagramie powiązanych z Black Cube, które specjalizowały się w obsłudze osób zaangażowanych w prawnicze spory. Firma zaprzeczyła zarzutom. 

Cobwebs Technologies również się nie przyznaje. Według dochodzenia Meta, lista klientów firmy obejmowała anonimowego klienta w Stanach Zjednoczonych, a także zleceniodawców w Bangladeszu, Hongkongu, Nowej Zelandii, Meksyku, Arabii Saudyjskiej oraz Polsce.

(MAC, 20.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.