Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT stwierdziła w TV Trwam treści zoofilskie i pedofilskie, ale stacji nie ukarała

Skargę na TV Trwam złożył m.in. Krzysztof Luft (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że w programach informacyjnych TV Trwam wyemitowano treści pedofilskie i zoofilskie. Rada zaapelowała do Fundacji Lux Veritatis, nadawcy stacji, o "większą staranność w dobrze materiałów", ale jej nie ukarała.

Skargę na TV Trwam złożył m.in. Krzysztof Luft, były członek KRRiT, obecnie zasiadający w radzie programowej TVP. W efekcie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zbadała dwa wydania "Informacji dnia" - z 27 i 28 września. Pokazano w nich slajd ze zdjęciami o tematyce pedofilskiej i zoofilskiej, pochodzący z konferencji prasowej z udziałem m.in. ministrów Mariusza Kamińskiego i Mariusza Błaszczaka. Była ona poświęcona zagrożeniom płynącym ze strony migrantów. Slajd wyświetlano kolejno przez 15 i 18 sekund. "Był to, uwzględniając charakter audycji - serwisu informacyjnego - dość długi czas" - przyznała KRRiT. Dodano, że materiałów nie poprzedzono ostrzeżeniem o drastyczności emitowanych treści, a samo ocenzurowanie zdjęć nie było wystarczające.

"Przewodniczący KRRiT zwrócił się o dołożenie w działalności programowej Fundacji, w szczególności w zakresie redagowania serwisów informacyjnych, większej staranności w doborze materiałów przeznaczonych do emisji w porach swobodnego dostępu do programu małoletnich odbiorców, tak aby nie stwarzać zagrożenia dla ich fizycznego, psychicznego lub moralnego rozwoju" - podano.

- Cieszę się, że KRRiT podzieliła moją ocenę, iż emitując zdjęcie zoofilii, TV Trwam rozpowszechniła treści stwarzające zagrożenie "w zakresie możliwości kontaktu z nimi małoletnich widzów" - ocenia Krzysztof Luft. Według niego to, że KRRiT tylko zaapelowała do nadawcy, jest "jednak głęboko niewystarczające" i niezgodne z przepisami. Luft zwraca uwagę na to, że ustawa o radiofonii i telewizji, która mówi o zakazie emitowania takich treści, zwłaszcza przed 23, zobowiązuje szefa Rady do nałożenia kary finansowej na nadawcę. - Reakcja przewodniczącego KRRiT jest więc świadectwem bezkarności nadawcy TV Trwam - komentuje.

KRRiT treści zoofilskie i pedofilskie stwierdziła też w "Wiadomościach" TVP. Tam również zaprezentowano wspomniane slajdy z konferencji ministrów Błaszczaka i Kamińskiego. W tym przypadku także nadawcy nie ukarano, lecz zaapelowano "o większość staranność w dobrze materiałów".

(MNIE, 13.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.