Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 13, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca "Małych Charakterów" winę za cenzurowanie tekstu zrzuca na redaktora

Grzegorz Kasdepke jest pisarzem i dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci i laureatem wielu nagród (fot. Piotr Molęcki/East News)

Po tym jak pisarz dla dzieci Grzegorz Kasdepke zapowiedział pozew za ocenzurowanie jego opowiadania w "Małych Charakterach", wydawca pisma Forum Media Polska wydało oświadczenie, w którym winę za usunięcie fragmentu zrzuca na redaktora prowadzącego. Podaje też, że firma zmieniła procedury wydawnicze, dzięki czemu taka sytuacja ma się już nie powtórzyć.

Jak wyjaśnia w oświadczeniu Edyta Żmuda, redaktorka naczelna pisma, "w tym przypadku konkretny pracownik podjął decyzję o usunięciu fragmentu tekstu – bez konsultacji z przełożonymi, bez ich zgody, bez zgody Autora, co było złamaniem obowiązujących w redakcji procedur i zgodnie z organizacją pracy w Wydawnictwie nie powinno mieć nigdy miejsca".

"Małe Charaktery" publikują pełną treść opowiadania Kasdepke

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego redaktor prowadzący - według wydawnictwa - "został pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Nie podano jakiej. W oświadczeniu dodano, że w wydawnictwie Forum Media Polska, które posiada "Małe Charaktery" w swoim portfolio, zmieniono procedury oddawania gotowych materiałów do druku, "aby ta sytuacja się więcej nie powtórzyła". Ponadto wydawnictwo opublikowało pełną treść opowiadania Kasdepke w internetowym wydaniu czasopisma.

Grzegorz Kasdepke tłumaczył w zeszłym tygodniu, że dał redakcji ponad dwa tygodnie na sprostowanie całej sytuacji. "Zasugerowałem, by redakcja po prostu przeprosiła czytelników, opublikowała nieocenzurowany tekst i obiecała, że więcej coś takiego się nie wydarzy. I gdyby to zrobiła, uznałbym sprawę za zakończoną" - mówił. Dodał, że będzie domagał się kwoty zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł w formie darowizny na rzecz Fundacji Ocalenie. Swoje poprzednie oczekiwanie - darowizny na rzecz Fundacji Ocalenie w wysokości 50 tys. złotych - określił w radiu ToK FM jako niewygórowane.

(MNIE, 13.12.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.