Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 30, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP ma przeprosić uchodźczynię za bezprawne wykorzystanie jej wizerunku

Według sądu TVP naruszyła dobre imię i godność kobiety (fot. Piotr Molecki/East News)

Telewizja Polska przegrała proces z Khedi Alievą uchodźczynią z Czeczeni. W 2016 roku w "Minęła dwudziesta" w TVP Info w antyemigranckim materiale wykorzystano jej wizerunek bez zgody.

W materiale TVP Info pokazano zdjęcie Czeczenki odbierającej nagrodę Rady Imigrantów. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreślała, że TVP Info wykorzystało zdjęcie bez zgody zainteresowanej.

"W nagraniu ukazano imigrantów w niekorzystnym świetle, jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pokazane zostały sceny tłumu, który biega, atakuje, niszczy otoczenie" - podała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jak podkreślono, po emisji materiału Khedi Alieva i jej bliscy "doświadczali ataków personalnych i nieprzychylnych komentarzy na ulicach Gdańska".

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnym wyrokiem nakazał TVP przeprosić uchodźczynię. Według sądu TVP naruszyła dobre imię i godność kobiety. Przeprosiny mają ukazać się przed jednym z nadchodzących wydań "Minęła dwudziesta" i na stronie internetowej tego kanału. TVP ma też zapłacić Khedi Alievej 10 tys. zł zadośćuczynienia i wpłacić 10 tys. zł na konto organizacji zajmującej się wspieraniem migrantów i migrantek.

(MNIE, 30.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.