Dział: PRASA

Dodano: Listopad 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Terytorialsi zadbają o dobre imię. Będą sprawdzać treści w mediach

Wojska Obrony Terytorialnej będą walczyć o swoje dobre imię w mediach - zarówno w tradycyjnych, jak i społecznościowych (fot DWOT)

Dobrego imienia żołnierzy obrony terytorialnej ma strzec nowa grupa zadaniowa pod nazwą „Honor". Treści szkalujące - ukazujące się w mediach, także w mediach społecznościowych - „będą poddane natychmiastowej kwalifikacji czynu i z odpowiednim wnioskiem oddane do sądu”.

Jak napisała Maria Kołtunowska z zespołu prasowego Wojsk Obrony Terytorialnej, „w związku z narastającą ilością treści pojawiających się w domenie informacyjnej o charakterze znieważającym, zniesławiającym i godzącym w dobre imię żołnierzy OT oraz formacji samej w sobie, powołano grupę zadaniową, reagującą na nieodpowiedzialne wypowiedzi osób publicznych czy internautów”.

Co to znaczy? Kto będzie śledził kontrowersyjne wypowiedzi i kwalifikował je jako te, w których autorzy przekroczyli granice? W komunikatorze wewnętrznym dla żołnierzy OT zwrócono się do ochotników, by zgłaszali się do grupy zadaniowej. Jak informuje Maria Kołtunowska, na apel odpowiedziało kilkadziesiąt osób, w związku z tym utworzono grupę szybkiego reagowania prawnego, „wykorzystując potencjał żołnierzy OT, posiadających wykształcenie oraz doświadczenie prawnicze, oraz żołnierzy swobodnie poruszających się w Internecie”.

Kołtunowska: „W zespole znalazł się - poza prawnikami czy studentami prawa - były policjant, obecnie żołnierz OT, który w swojej służbie w Policji zajmował się ściganiem osób szkalujących dobre imię Policji”.

Za koordynację prac zespołu odpowiada Szef Oddziału Prawnego Dowództwa WOT.

Jak tłumaczy WOT, członkowie grupy będą tropić szkalujące treści nie tylko w mediach tradycyjnych, ale i w social mediach, a także w komentarzach pod materiałami oraz postami na Facebooku.

Warto dodać, że działa już także inicjatywa „Obrońcy”. Pod jej egidą kilkudziesięciu prawników oferuje pomoc żołnierzom, strażnikom granicznym, ale także żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, bo „żaden obrońca naszych granic nie powinien czuć się zagrożony”.    

„W obliczu ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy, zdecydowaliśmy, że niezależnie od dzielących nas różnic, chcemy pomagać obrońcom naszych granic, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami prawa, dla dobra Rzeczypospolitej” – piszą prawnicy.

(MAT, 20.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.