Dział:

Dodano: Listopad 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Papież Franciszek podziękował dziennikarzom za ujawnianie wstydliwych tajemnic Kościoła

Papież pokazał, że docenia rolę dziennikarzy (fot. Wikimedia Commons/U.S. Department of State)

Papież Franciszek podczas sobotniego spotkania w Watykanie powiedział dziennikarzom, że ich zawód to misja tłumaczenia świata. I podziękował za pomoc w ujawnianiu wstydliwych tajemnic dotyczących przedstawicieli stanu duchownego.

Tego samego dnia papież wręczał odznaczenia pracującym od kilkudziesięciu lat w Watykanie przedstawicielce meksykańskiej telewizji Valentinie Alazraki i Philowi Pulleli z agencji Reutersa. Odznaczając dwoje dziennikarzy, pokreślił, że chce także oddać hołd całej grupie watykanistów, by, jak dodał, „powiedzieć wam, że papież was kocha, obserwuje, szanuje, docenia”.

"Do dziennikarstwa przychodzi się nie tylko wybierając zawód, ale podejmując misję, trochę jak lekarz, który studiuje i pracuje nad tym, aby wyleczyć zło świata”- mówił.

Franciszek położył nacisk na to, że każda wiadomość, każdy fakt, o którym się mówi i każda opisywana sytuacja wymaga pogłębionej analizy.

Pouczył dziennikarzy, by "unikali tyranii tego, by być zawsze online, w mediach społecznościowych, w sieci. Dobre dziennikarstwo słuchania i widzenia potrzebuje czasu". Dodał: "Nie wszystko można opowiedzieć poprzez e-maile, telefon czy ekran”.

Odnosząc się do kryzysu w Kościele, który to kryzys media każdego dnia opisują, powiedział: „Dziękuję wam tam także za to, że opowiadacie i o tym, co w Kościele nie idzie dobrze, że pomagacie nam nie ukrywać tego pod dywanem i za głos, jaki daliście ofiarom nadużyć, dziękuję za to”.

Krytycy Franciszka zarzucają mu, że od czasu rozpoczęcia jego pontyfikatu w 2013 roku robił zbyt mało, by przeciwstawiać się skandalom w Kościele i reagować na doniesienia o nich. Przyznają jednak, że od pewnego czasu zmienił podejście.

(MAC, 14.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.