Dział: PRASA

Dodano: Listopad 02, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd oddalił pozew szpitala przeciwko "Kurierowi Podlaskiemu"

Placówki medyczne powinny informować media rzetelnie i szybko(fot. Sora Shimazaki/Pexels)

Sąd oddalił pozew szpitala w Siemiatyczach przeciwko tygodnikowi "Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz". Orzekł, że krytyka podjęta w interesie społecznym jest działaniem pożytecznym i pożądanym.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach 31 lipca pozwał wydawcę "Kuriera Podlaskiego - Głosu Siemiatycz" Agencję Informacyjną Głos s.c., redaktora naczelnego tygodnika Jerzego Nowickiego oraz dziennikarkę Annę Kondraciuk o naruszenie dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia, wiarygodności i zaufania publicznego.

Sprawa dotyczyła artykułu Anny Kondraciuk "Zdrowie w rękach ochroniarza", który ukazał się 30 kwietnia w tygodniku i w serwisie internetowym "Kuriera". Dziennikarka informowała w nim o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu szpitala - m.in. zacytowała wypowiedź mężczyzny, który nie został przyjęty do ambulatorium z powodu podwyższonej temperatury, o czym miał zdecydować pracownik ochrony. Autorka miała wątpliwości, czy ochroniarz może zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia osobom zgłaszającym się do ambulatorium i poprosiła mailowo szpital o wyjaśnienia. W artykule zaznaczyła, że redakcja czeka na odpowiedź.

Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która w tej sprawie przygotowała opinię jako tzw. przyjaciel sądu, szpital domagał się od pozwanych 50 tys. zł na wskazany cel społeczny i przeprosin na pierwszej stronie tygodnika. W uzasadnieniu pozwu podkreślono, że dziennikarka nie dała zakładowi medycznemu wystarczającej ilości czasu na udzielenie odpowiedzi.

Sąd Okręgowy w Białymstoku 22 października 2021 roku oddalił w całości pozew szpitala, uznając, że krytyka, jeżeli zostaje podjęta w interesie społecznym, jest działaniem pożytecznym i pożądanym. Dodał także, jak podaje HFPC, że "od instytucji ochrony zdrowia, do jakich bezsprzecznie należy szpital o charakterze publicznym, należałoby wymagać jak największej staranności we współpracy z mediami przez niezwłoczne udzielenie odpowiedzi na pytania".

Wyrok nie jest prawomocny. Zapytaliśmy ZOZ w Siemiatyczach, czy będzie się od niego odwoływał i czekamy na odpowiedź.

(KRY, 02.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.