Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP pod lupą NIK. Nieprawidłowości przy produkcji "Zenka" i kanale Poland In

W sumie Najwyższa Izba Kontroli sformułowała 99 wniosków pokontrolnych (fot. Piotr Molęcki/East News)

Najwyższa Izba Kontroli wykazała nieprawidłowości dotyczące zarządzania majątkiem i gospodarowania środkami finansowymi przez TVP. Wystąpiły one m.in. przy produkcji filmu "Zenek", realizacji imprez sylwestrowych i uruchamianiu kanału Poland In.

Jak podkreślono, w ostatnich latach finanse Telewizji Polskiej opierają się głównie na rekompensatach z budżetu państwa – w okresie 2017–2020 wyniosły one łącznie 3,7 mld zł. Dodano, że bez nich spółka notowałaby straty.

Po kontroli, która dotyczyła okresu od 2014 do pierwszego półrocza 2020, NIK stwierdziła, że "TVP nie prowadziła racjonalnej gospodarki finansowej". Wykazano też m.in. "występowanie przypadków koncentracji zamówień u grupy podmiotów zewnętrznych". 

NIK zwróciła uwagę m.in. na zwartą przez TVP z firmą zewnętrzną umowę na koprodukcję filmu "Zenek". "W związku z problemami z zapewnieniem finansowania filmu przez koproducenta wiodącego, TVP S.A. przejęła ogół praw do filmu oraz zapewniła środki na jego produkcję". Dodano, że TVP pokryła nawet koszty toczących się przeciwko firmie zewnętrznej postępowań egzekucyjnych (32,8 tys. zł) i przekazała jej 100 tys. zł, które później zostały zajęte przez organ egzekucyjny. Kwoty tej TVP nie zwrócono.

Kontrolerzy NIK przeanalizowali ponadto proces uruchamiania kanału Poland In. Wykazano, że przed jego startem "nie dokonano analizy i nie przygotowano biznesowego modelu tego przedsięwzięcia".

Najwyższa Izba Kontroli uznała też, że "wskutek braku właściwego nadzoru nad prowadzeniem kanału Belsat TV", w latach 2018-2019 o prawie 14 mln zł przekroczono budżet stacji.

Kontrolerzy przeanalizowali również kontrakty na organizację sylwestrów. W 2018/2019 TVP zawarła umowę "bez zachowania zasad reprezentacji określonych w statucie". W imieniu spółki umowę podpisał jednoosobowo prezes Jacek Kurski, "podczas gdy wymagane było współdziałanie dwóch członków zarządu lub członka zarządu z prokurentem". Z kolei przy sylwestrze 2019/2020 TVP zawarła umowę w formie pisemnej 21 dni po zrealizowaniu imprezy, "co w ocenie NIK było działaniem nierzetelnym".

W sumie Najwyższa Izba Kontroli sformułowała 99 wniosków pokontrolnych. Zawarto w nich m.in. konieczność wzmocnienia nadzoru nad gospodarką finansową spółki i zapewnienie skutecznego nadzoru nad oddziałami terenowymi. Jak podano, zrealizowano 66 wniosków i podjęto działania w celu realizacji 31, a dwa nie zostały dotychczas wprowadzone w życie.

(MNIE, 15.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.