Dział: PRASA

Dodano: Październik 01, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Naczelna "Gazety Wrocławskiej" odchodzi. Dwa tygodnie temu skrytykowała Dorotę Kanię

Artur Matyszczyk do "Gazety Wrocławskiej" przechodzi z "Gazety Lubuskiej" (screen YouTube.com/Salve TV)

Artur Matyszczyk będzie p.o. redaktorem naczelnym "Gazety Wrocławskiej" (Polska Press). Zastąpi na tym stanowisku Alicję Giedroyć-Skibę, która odchodzi z firmy za porozumieniem stron po zaledwie czterech miesiącach szefowania "GWr". Dwa tygodnie temu Giedroyć-Skiba pozwoliła sobie na polemikę z Dorotą Kanią, redaktor naczelną całego wydawnictwa i członkinią zarządu PP.

Matyszczyk obejmie fotel naczelnego we Wrocławiu już dziś. Od czerwca br. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Lubuskiej" (Polska Press), z którą był związany od 2020 roku - najpierw jako reporter i wydawca, a wcześniej (w latach 2004-2009) jako dziennikarz. Nie jest znany we Wrocławiu. W redakcji "Wrocławskiej" nominację tę łączą z osobą prezesa oddziału dolnośląskiego Polska Press. Grzegorz Widenka jest bowiem jednocześnie prezesem we Wrocławiu i Zielonej Górze, mieszka w tym drugim mieście i dobrze zna zespół "Gazety Lubuskiej". Od wielu lat prezesował temu dziennikowi.

Alicja Giedroyć-Skiba została redaktor naczelną "Gazety Wrocławskiej" w czerwcu br. na fali zmian naczelnych w całej Polska Press. Zastąpiła Arkadiusza Franasa. Dwa tygodnie temu udzieliła Krzysztofowi Skowrońskiemu wywiadu, w którym nie zgodziła się z opinią Doroty Kani, członkini zarządu Polska Press. "Może nie powinnam polemizować ze swoją szefową, Dorotą Kanią, ale jej optymizm co do papierowej prasy jest zbyt duży. Choć chciałabym, żeby było jak mówi i pojawiła się moda na czytanie »papieru«" - komentowała Giedroyć-Skiba słowa Kani z Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zespół "Gazety Wrocławskiej" jest podzielony w ocenach jej pracy. - Nie rozumiała nowych mediów, tkwiła w latach 90., kiedy liczył się tylko papier - mówią anonimowo redaktorzy "GWr".

Jednak inny pytany przez nas dziennikarz "Wrocławskiej" uważa, że - choć nie stawiała internetu na pierwszym miejscu i nie rozumiała jego istotności dla rozwoju spółki - wykazywała się polityczną samodzielnością. I za to była ceniona. - Nigdy nie dyskutowała o kwestiach politycznych i nie oceniała materiałów pod tym kątem - słyszymy.     

Zmiany także na Podlasiu. Jak poinformowała wczoraj "Gazeta Wyborcza", od października zastępczynią redaktora naczelnego należących do Polska Press "Kuriera Porannego i "Gazety Współczesnej" ma być Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, stała komentatorka TVP Info i Telewizji Republika. W lipcu redaktorem naczelnym obu gazet został Adam Jakuć, którzy przed objęciem funkcji naczelnego był doradcą wojewody w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. 

(KRY, BAE, 01.10.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.