Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 23, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"The New York Times" pozwany przez Trumpa na kwotę 100 mln dol.

Donald Trump od dawna podejrzewany jest o nieprawidłowości na tle podatkowym (fot. Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Donald Trump złożył pozew przeciwko redakcji dziennika "The New York Times" i swojej bratanicy Mary L. Trump za ujawnienie jego zeznań podatkowych z 2018 roku. Były amerykański prezydent domaga się odszkodowania w wysokości 100 mln dol.

Mary L. Trump przed rokiem wydała książkę "Zbyt wiele i nigdy dość. Jak moja rodzina stworzyła najniebezpieczniejszego człowieka na świecie", ale opisując różne, nierzadko mocno podejrzane działania stryja, zobowiązała się przy tym do nieujawniania wrażliwych danych osobowych. Trump i jego prawnicy uznali, że ujawniając dane, złamała umowę poufności, która ją obowiązywała.

Informacje dostarczone przez Mary L. Trump pozwoliły dziennikarzom "NYT" Susanne Craig, Davidowi Barstow i Russellowi Buettnerowi przygotować materiał dotyczący finansów prezydenta. W roku 2019 za teksty na ten temat cała trójka została nagrodzona Pulitzerami. Craig i Buettner, wraz z Mikem McIntire, byli też autorami reportażu opublikowanego na siedem tygodni przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Przedstawili w nim sprawę odliczeń podatkowych i ulg, z których przez ponad 20 lat korzystały firmy Trumpa.

Danielle Rhoades, rzeczniczka "The New York Times", napisała w oświadczeniu przekazanym portalowi Daily Beast, który poinformował o pozwie, że redakcja będzie się "stanowczo bronić". Pozew to "próba zmuszania do milczenia niezależnych mediów". 

Sprawa zeznań podatkowych Donalda Trumpa z okresu sprzed prezydentury ciągnie się od wielu lat. Prezydent nigdy nie ujawnił tych danych. Prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance Jr. prowadzi nadal śledztwo dotyczące biznesów Donalda Trumpa. 

Mary L. Trump od dawna jest w konflikcie z resztą rodziny. Ze stryjem procesowała się już po opublikowaniu książki na jego temat.

(MAC, 23.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.