Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 20, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Fakty po Mitach" zakończyły współpracę z Januszem Korwin-Mikkem

Tygodnik "Fakty po Mitach" ukazuje się od września 2020 roku (screen Youtube.com/Onet News)

Tygodnik "Fakty po Mitach" (Mediator – Jan Dariusz Cychol) skończył współpracę z Januszem Korwin-Mikkem. Powodem - wyczerpanie formuły, jak podaje redaktor naczelny pisma J. Dariusz Cychol.

Janusz Korwin-Mikke razem z prof. Joanną Senyszyn przez rok prowadzili rubrykę "Monidło". Była to polemika polityków na tematy zadane przez redakcję, obejmujące zarówno sprawy światopoglądowe, jak i bieżące wydarzenia polityczne. Teraz redakcja uznała, że roczna współpraca to dobry moment na zdjęcie "Monidła".

"Rubryka trochę wyczerpała swoją formułę, odpowiedzi Autorów stawały się coraz bardziej przewidywalne. Coraz częściej zamiast walorów poznawczych mieliśmy do czynienia z uprawianiem polityki" - wyjaśnia w komunikacie J. Dariusz Cychol, dodając: "Rozstaliśmy się grzecznie, bez zgrzytów. Autorzy mieli możliwość pożegnania się z Czytelnikami".

Decyzji wydawcy nie należy łączyć z wypowiedziami Korwin-Mikkego w czwartkowym programie "Debata dnia" w Polsat News, po których prowadząca Agnieszka Gozdyra zakończyła rozmowę. Polityk bronił wtedy Grzegorza Brauna, mówiąc m.in. że "kolega Braun nikomu niczym nie groził, on ostrzegał". Komentował w ten sposób słowa posła Konfederacji: "Będziesz pan wisiał", skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Nawet gdyby ta wypowiedź pojawiła się miesiąc temu, myślę, że nie zdecydowalibyśmy o wcześniejszym zakończeniu współpracy - mówi "Presserwisowi" Cychol i dodaje: - Na pewno nie pozwoliłbym na taką wypowiedź, gdyby miała się pojawić na naszych łamach. Podobnie nie opublikowałbym mnóstwa innych opinii, które wygłasza Korwin-Mikke, a z którymi się bardzo głęboko nie zgadzamy, są to na przykład wypowiedzi dotyczące mniejszości seksualnych czy stosunku do kobiet. Hasła obraźliwe dla jakiejkolwiek grupy z całą pewnością nie znalazłyby się w tygodniku.

Joanna Senyszyn, druga autorka "Monidła", pozostaje w składzie zespołu "Faktów po Mitach". Oprócz felietonów, które już pisze do tygodnika, będzie też prowadzić dodatkową rubrykę "Alfabet naszych czasów".

"Fakty po Mitach" powstały we wrześniu 2020 roku z inicjatywy grupy dziennikarzy w dużej części związanych z zamkniętym w sierpniu 2020 roku tygodnikiem "Fakty i Mity" (wydawnictwo Błaja News). Jak deklaruje wydawca, nakład wynosi 37 tys. egz., a średnia sprzedaż numeru – 14,5 tys. egz. Liczące 24 strony pismo kosztuje 5,90 zł.

(KRY, 20.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.