Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Olsztyńska" zmieniła właściciela z powodu "kryzysu covidowego"

Pod koniec sierpnia były właściciel wydawcy "Gazety Olsztyńskiej" Jarosław Tokarczyk świętował 135-lecie wydania pierwszego numeru dziennika (screen Facebook/Jarosław Tokarczyk)

Grupa WM, dotychczasowy wydawca "Gazety Olsztyńskiej", została sprzedana z powodów ekonomicznych. Sytuację firmy ma uzdrowić prezes Maciej Matera, który zasiadał w radach nadzorczych spółek związanych z Polską Grupą Zbrojeniową.

- Firma nie radziła sobie w sytuacji kryzysu covidowego oraz miała problemy z dostosowaniem się do zmian zachodzących w branży wydawniczo-medialnej, głównie spadkiem czytelnictwa gazet drukowanych - tak na pytanie "Pressa" o powody sprzedaży Grupy WM odpowiada Igor Hrywna, redaktor naczelny "Gazety Olsztyńskiej".

Dotychczasowy właściciel dziennika Jarosław Tokarczyk stwierdził, że nie ma nic do dodania na temat powodów sprzedaży wydawnictwa.

Spółka na minusie

W 2020 roku Grupa WM miała 3,99 mln zł straty, podczas gdy rok wcześniej wypracowała 355 tys. zł zysku. Jej przychody spadły do 11,1 mln zł z 15,14 mln zł osiągniętych w 2019 roku.

"Spółka, tak jak zdecydowana większość podmiotów gospodarczych w Polsce, doświadczyła negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na swoją działalność. Portfolio klientów spółki to małe, lokalne firmy. Wiele z nich wywodzi się z branż najbardziej zagrożonych upadłością, m.in. gastronomia, turystyka, eventy. Ci klienci w pierwszej kolejności zamrozili wszystkie budżety reklamowe kierowane do naszych mediów. Reszta klientów zmniejszyła swoje zamówienia na reklamy lub przesuwają realizację na okres późniejszy, kiedy gospodarka wróci do równowagi. (...) Największe spadki przychodów zanotowano na początku lockdownu (marzec-maj 2020). W kolejnych miesiącach spadki, liczone rok do roku, nie były już takie duże" - napisał zarząd Grupy WM w sprawozdaniu z działalności.

Uzdrowiciel

6 września na stanowisko prezesa spółki został powołany Maciej Matera. - Nowy prezes ma za zadanie uzdrowić sytuację ekonomiczną firmy oraz stworzyć i wdrożyć nową strategię rozwoju dla spółki - informuje Hrywna.

Maciej Matera w 2016 roku, jak ustaliło OKO.press, został powołany do rad nadzorczych spółek związanych z Polską Grupą Zbrojeniową, nie wiadomo jednak nic na temat jego pracy w branży medialnej. Podobnie jak o związkach z mediami nowego właściciela Grupy WM, Andrzeja Senkowskiego, który również 6 września objął 95 proc. udziałów spółki (5 proc. zachował dotychczasowy właściciel Jarosław Tokarczyk). Założyciel Polcaru (dystrybutor i importer części samochodowych) nie odpowiedział nam na pytanie, co skłoniło go do zainwestowania w spółkę wydającą regionalny dziennik i zajmującą się usługami poligraficznymi.

Senkowski nie jest w Olsztynie powszechnie znany. Nie kojarzą go pytani przez "Press" prezydent miasta Piotr Grzymowicz i lokalni dziennikarze. - W Olsztynie nikt o nim wcześniej nie słyszał. Ale o tym, że wydawca "Gazety Olsztyńskiej" jest na sprzedaż, nieoficjalnie mówiło się od dawna. Tak jak i o tym, że Grupę WM chciał początkowo kupić Orlen, ale najpierw koncern nie doszedł do porozumienia z prezesem Tokarczykiem w kwestii finansowej, a potem pewnie uznano, że przejęcie kolejnego tytułu, po Grupie Polska Press, nie będzie wyglądać dobrze - mówi jeden z dziennikarzy, który nie chce wypowiadać się pod nazwiskiem.

Orlen zaprzecza

Zapytaliśmy PKN Orlen, czy rozważał albo rozważa kupno Grupy WM. "PKN ORLEN nie jest zainteresowany zakupem Grupy WM, wydawcy »Gazety Olsztyńskiej«. Pojawiające się w mediach informacje na ten temat są nieprawdziwe. PKN ORLEN nie analizuje takiej inwestycji. Koncentrujemy się na rozwoju aktywów wspierających sprzedaż, które już funkcjonują, albo zgodnie z zapowiedziami, będą częścią Grupy ORLEN, czyli spółek Sigma Bis, Ruch i Grupy Polska Press" - odpowiada biuro prasowe paliwowego koncernu.

Średnia sprzedaż "Gazety Olsztyńskiej" wyniosła w lipcu br. 4240 egz. 

(KRY, 17.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.